Opel otworzył listę na którą przyjmuje zapisy na zakup ampery rocznika 2011, pierwszego na rynku europejskim pojazdu elektrycznego posiadającego możliwość zwiększenia zasięgu (Extended-Range Electric Vehicle, E-REV). 

Czym jest ampera? To pięciodrzwiowe, czteromiejscowe auto, w którym zamknięto technologię napędu elektrycznego o nazwie Voltec. 

Ampera przez cały czas i przy każdej prędkości jest napędzana elektrycznie (moc tego napędu to 111 kW - 150 KM). Od samego początku kierowca ma do dyspozycji 370 Nm momentu obrotowego. Osiągi? Od 0 do 100 km/h w auto przyspiesza 9 sekund. Prędkość maksymalna - 161 km/h.

Rozbij świnkę na auto któremu prądu nie zabraknie - czytaj dalej>>>


Przez pierwsze 40-80 km, auto korzysta z energii elektrycznej magazynowanej w 16-kWh akumulatorze litowo-jonowym. Dlaczego tyle "na prądzie"? Z przeprowadzonych badań wynika, że 80 procent europejskich kierowców przejeżdża dziennie mniej niż 60 km, dlatego ampera powinna spełnić ich wymagania. 

Po wykorzystaniu energii z akumulatora litowo-jonowego, można go doładować w ciągu mniej więcej trzech godzin podłączając pokładowy system ładowania pojazdu do standardowego, domowego gniazdka 230V. 

Jeśli zajdzie potrzeba dłuższej podróży, wówczas istnieje możliwość płynnego przełączenia na benzynowy silnik/generator rozszerzający zasięg pojazdu do ponad 500 kilometrów przy pełnym zbiorniku paliwa (motor jest zbudowany w technologii FlexiFuel, co oznacza, że może pracować na benzynie i etanolu E85).

Rozbij świnkę na auto któremu prądu nie zabraknie - czytaj dalej>>>


"Ampera definiuje nową klasę e-mobilności. Żaden inny pojazd elektryczny nie daje takiej wolności dla transportu osobowego jak Opel Ampera" - powiedział Alain Visser, wiceprezes Opla ds. sprzedaży, marketingu i obsługi posprzedażnej. "Nie idziemy na kompromisy. Ampera jest pięknym samochodem, który daje taką przyjemność z jazdy, jak auto z wyposażeniem premium."

Chętni, aby zapisać się na kupno Ampery, mogą się zarejestrować pod adresem www.opel-ampera.com. Sprzedaż rozpocznie się w czwartym kwartale 2011 r. Za ile?

Sugerowane przez producenta ceny detaliczne na rynek europejski dla modelu podstawowego rozpoczynają się od 42 900 euro

Nie wiadomo jeszcze ile ten samochód będzie kosztować Polsce, ale przeliczając podaną cenę po kursie euro (ok. 3,98 zł) wynika, że nad Wisłą za amperę trzeba będzie zapłacić najmniej 170 tys. zł (przypominamy, że 160 tys. zł kosztuje znacznie mniejszy miejski elektryczny mitsubishi i-MiEV).

Ciekawostka na finał - piosenkarka i kompozytorka Katie Melua, jedna z największych światowych gwiazd muzyki, została nowym ambasadorem marki Opel. Współpraca pomiędzy artystką a producentem samochodów zbiegnie się w czasie z obejmującą 50 europejskich miast trasą koncertową wokalistki zaplanowaną na 2011 r. Ampera będzie jej towarzyszyć w całej Europie.