Po trzech dniach rywalizacji i pokonaniu 23 odcinków specjalnych fiński kierowca wyprzedził broniącego tytułu Loeba (Citroen C4) o 25,1 s i rodaka Jari-Matti Latvalę (Ford Focus) o 49,9 s.

Reklama

"Oglądałem Rajd Finlandii wielokrotnie, jeszcze, gdy byłem małym chłopcem, a teraz dołączyłem do grona legendarnych kierowców, którzy go wygrali. Wygrać swój domowy rajd to tak fantastyczne uczucie, że nie potrafię tego wyrazić słowami. To był wspaniały weekend dla całego naszego zespołu. Czułem, że kontroluję przebieg rywalizacji przez cały rajd. Stoczyliśmy wspaniałą walkę z Loebem, a gdy wskutek problemów stracił kilkanaście sekund, mogłem sobie pozwolić na zmniejszenie tempa." - powiedział Hirvonen.

Dzięki dwóm miejscom na podium i zdobytym punktom zespół Forda zmniejszył stratę do Citroena, który jest liderem w klasyfikacji producentów do 14 punktów. Przy okazji Ford ogłosił też że będzie nadal startował w Rajdowych Mistrzostwach Świata w latach 2010 i 2011.

>>>Triumf Hirvonena, rekord Hołowczyca

Dyrektor zespołu BP Ford Abu Dhabi Malcolm Wilson powiedział, że był to weekend marzeń. "Obydwaj nasi kierowcy, zarówno Mikko jak i Jari-Matti spisali się perfekcyjnie. Bez żadnych wątpliwości Mikko pokazał wspaniałą jazdę. Zwycięstwo w Rajdzie Finlandii to punkt zwrotny w jego karierze, ale nigdy nie wątpiłem, że kiedyś do tego dojdzie. Zwiększył swoją przewagę w klasyfikacji kierowców. Losy tytułu rozstrzygną się zapewne dopiero w ostatniej rundzie. Jari-Matti pojechał doskonale, pomimo presji, jaka na nim ciążyła." - dodał Malcolm Wilson.Wygrywając po raz pierwszy fińską eliminację mistrzostw, znaną przez lata jako Rajd Tysiąca Jezior, Hirvonen odniósł dziesiąte w karierze zwycięstwo w WRC. W tym sezonie Fin po raz trzeci triumfował w mistrzostwach - poprzednio wygrał w Grecji, gdzie Loeb wypadł z trasy i wycofał się z imprezy oraz w Polsce. W Rajdzie Polski Francuz także miał kraksę, ale dojechał do mety na siódmym miejscu.

>>>Szalony wyścig w chmurach

Przypominamy, że po Rajdzie Polski Hirvonen objął prowadzenie w MŚ wyprzedzając Loeba o jeden punkt. Po Finlandii jego przewaga wzrosła do trzech punktów. Do zakończenia tegorocznych mistrzostw pozostały jeszcze trzy imprezy - Australia, gdzie trasa prowadzi zupełnie nowymi odcinkami w okolicach Brisbane, Katalonia i Rajd Wielkiej Brytanii, rozgrywany na drogach Walii.

>>>Nowa lista najlepszych i najgorszych aut

"Zwycięstwo w kraju uważanym za kolebkę rajdów to wyjątkowe osiągnięcie. Cztery kolejne zwycięstwa dla Forda w bardzo zmiennych warunkach, na drogach o różnym charakterze, począwszy od niezwykle szybkich tras Finlandii po mordercze, nierówne odcinki Grecji, gdzie rywalizowano w dokuczliwym upale, to dowód jak szybki, wytrzymały i niezawodny jest Ford Focus, a także jak doskonali są nasi kierowcy. Czekamy już na występ zespołu w Rajdzie Australii w przyszłym miesiącu z nadzieją na piąte kolejne zwycięstwo." - powiedział Gerard Quinn, dyrektor działu sportu motorowego Ford of Europe.

Rywalizację juniorów w Rajdzie Finlandii wygrał Czech Martin Prokop (Citroen C2) zapewniając sobie w ten sposób tytuł mistrza świata w kategorii J-WRC na jeden rajd przed zakończeniem mistrzostw.

Trzeci w Finlandii był Michał Kościuszko (Suzuki Swift), który zajmuje w klasyfikacji mistrzostw J-WRC drugie miejsce, z czterema punktami straty do Czecha. Polak zakończył już jednak tegoroczne starty i nie ma szans na wyprzedzenie Prokopa. Do cyklu J-WRC zaliczany będzie w tym sezonie jeszcze jeden rajd - Katalonia.

"Po raz trzeci stajemy na podium w Rajdzie Finlandii. Dla nas był to udany sezon. Pięć razy stawaliśmy na podium. Długo byliśmy liderami klasyfikacji JWRC. Niestety błąd podczas Rajdu Polski wyeliminował nas z walki o mistrzostwo w końcówce sezonu. Serdecznie gratuluję Martinowi, to była prawdziwa przyjemność ścigać się z najlepszymi Juniorami w Mistrzostwach Świata. Dziękuję sponsorom, mojemu pilotowi, najbliższym i całemu zespołowi. Dziękuję również kibicom, którzy wiernie dopingowali nas na trasach Mistrzostw Świata. Myślami jestem już na trasach Mistrzostwach Świata 2010.” - powiedział na mecie rajdu Michał Kościuszko.

Wyniki Rajdu Finlandii:

1. Mikko Hirvonen (Finlandia/Ford Focus) - 2:50.40,9

2. Sebastien Loeb (Francja/Citroen C4) - strata 25,1

3. Jari-Matti Latvala (Finlandia/Ford Focus) - 49,9

4. Dani Sordo (Hiszpania/Citroen C4) - 1.06,1

5. Matti Rantanen (Finlandia/Ford Focus) - 4.18,2

6. Sebastien Ogier (Francja/Citroen C4) - 4.18,5

7. Jari Ketomaa (Finlandia/Subaru Impreza) - 5.07,5

Reklama

8. Matthew Wilson (W.Brytania/Ford Focus) - 6.33,6

9. Khalid Al Qassimi (ZEA/Ford Focus) - 12.57,3

10. Juho Hanninen (Finlandia/Skoda Fabia S2000) - 14.13,7 (1. w grupie N)

Klasyfikacja juniorów (J-WRC)

1. Martin Prokop (Czechy/Citroen C2) - 3:17:03,1 (14. generalnie)

2. Kalle Pinomaeki (Finlandia/Renault Clio) - strata 55,5 (16. generalnie)

3. Michał Kościuszko (Polska/Suzuki Swift) - 3.23,3 (18. generalnie)