Inne
Reklama
Inne

Policja chwali się swoimi zakupami - "Dzięki funduszom Norweskiego Mechanizmu Finansowego zakupiono w tym roku m.in. nowoczesne pikapy i skutery terenowe, motocykle oraz samochody osobowe o podwyższonych parametrach. O wartości inwestycji oświadczą liczby: wydano prawie 21 mln złotych, w tym z Norweskiego Mechanizmu Finansowego - 17 mln 800 tys. złotych."

>>>Radiowóz z wyrzutnią granatów dla policji

Polska, podobnie jak dziewięć pozostałych państw przyjętych do UE w 2004 roku, korzysta z pomocy w ramach dwóch instrumentów finansowych: Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Wsparcie finansowe przyznane Polsce w latach 2004-2009 wynosi ponad 500 mln euro i obejmuje między innymi bezpieczeństwo wewnętrzne. W ramach NMF do Policji trafiło już 41,5 mln euro - te pieniądze zostały przeznaczone m.in. na nowy komisariat w Terespolu, rozbudowę systemu pobierania i rejestracji odcisków palców, nowoczesny sprzęt łączności i informatyki.

Stróże prawa wyliczają - dla oddziałów prewencji w całym kraju kupiono 66 samochodów terenowych (wydano na ten cel prawie 8,5 mln złotych), a dla województw nadgranicznych UE: 40 skuterów terenowych (ponad 1,5 mln złotych), 51 motocykli (ponad 4 mln złotych), 35 osobowych samochodów o mocy 220 KM (ponad 4,2 mln złotych) oraz 25 aut osobowych oznakowanych (ponad 1,5 mln złotych).

>>>Bezczelny pirat gnał 221 km/h przy szkole

Moc 220 KM ma ford mondeo z pięciocylindrowym turbodoładowanym silnikiem 2.5 l. Auto przyspiesza do setki w 7,5 sekundy, a prędkość maksymalna to 245 km/h. Jeśli samochody są nieoznakowane, to duża szansa jest na to, że na pokład trafi widorejestrator - najgroźniejsza i najskuteczniejsza broń w walce z piratami drogowymi.

Sprzęt będzie sukcesywnie przekazywany do komend wojewódzkich. Niebawem komenda wojewódzka w Gdańsku dostanie też łódź morską o wartości prawie miliona złotych...