"Nic mnie tak nie denerwuje jak baran, który blokuje lewy pas jadąc 80 km/h. Jakim pal...tem trzeba być, żeby mieć w d…, że blokuje się 50 innych samochodów za sobą, bo tak...” to motto założyciela profilu "Nie blokuj lewego pasa, baraaaanie!", który działa na Facebooku od początku 2010 roku. Profil zebrał już niemal 4 tys. fanów.

>>>Zobacz co grozi za jazdę lewym pasem

Oto próbka wpisów jakie tam się pojawiają… "Z tego miejsca pragnę przesłać gorące pozdrowienia dla idioty w Citroenie AX, który na Al Jana Pawła II w Krakowie, blokował wlokąc się lewym pasem karetkę na sygnale. Mam nadzieję, że gdy Ty będziesz "pasażerem" karetki nikt nie wytnie Ci takiego numeru.”Reklama

"Mam nadzieję, że Polacy kiedyś nauczą się kultury jazdy, która nie polega na ustępowaniu, gdy my mamy pierwszeństwo, albo robieniu głupich uśmiechów do innych użytkowników drogi. Blokowanie lewego pasa to braku kultury i niepotrzebne stwarzanie niebezpiecznych sytuacji."

"Dziś usiadłem na zderzaku straży miejskiej. Prawy pas oczywiście pusty, jechałem za nim prawie 1km! W końcu wymijając go prawym obciąłem wzrokiem pełnym pogardy. Jakiś lamus w mundurze patrzący prosto przed siebie. Dlaczego w Polsce stróże prawa nie przestrzegają przepisów, za których łamanie nas karzą?"

>>>Zobacz, dlaczego nie uciekniesz policji

O kulturze jazdy… "Chyba w każdym mieście znajdą się tacy, którzy nie szanują innych uczestników ruchu i najzwyczajniej w świecie utrudniają im jazdę... A tak na prawdę jeżdżąc po Polsce to najbardziej bezczelni są Warszawiacy, Gdynianie i Ślązacy.... Jakby dało pchaliby się nawet na czwartego..."

Co na to kodeks ruchu drogowego?

Rozdział 3> Ruch pojazdów> Oddział 1: Zasady ogólne> Art. 16.

1. Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny.

Reklama

2. Kierujący pojazdem, korzystając z drogi dwujezdniowej, jest obowiązany jechać po prawej jezdni; do jezdni tych nie wlicza się jezdni przeznaczonej do dojazdu do nieruchomości położonej przy drodze.

3. Kierujący pojazdem, korzystając z jezdni dwukierunkowej co najmniej o czterech pasach ruchu, jest obowiązany zajmować pas ruchu znajdujący się na prawej połowie jezdni.

4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.

Rozdział 3> Ruch pojazdów> Oddział 3: Prędkość i hamowanie> Art. 19.

2. Kierujący pojazdem jest obowiązany:

1. jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym;

Rozdział 3> Ruch pojazdów> Oddział 6: Wyprzedzanie> Art. 24.

10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:

1. na jezdni jednokierunkowej;

2. na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

Co na to policja?
Może ukarać delikwenta mandatem od 20 do 500 zł zaś na konto wskoczą 2 punkty karne.