Pierwsze czołgi Abrams M1A2 SEP v3 już w Polsce. 250 sztuk dla Wojska Polskiego

Pierwsza partia 28 czołgów Abrams M1A2 SEP v3 w polskich łatach kamuflujących już parkuje równymi rzędami w Gdyni. To pojazdy w najnowszej wersji produkowane przez amerykańską firmę General Dynamics Land Systems. Łącznie MON zakupiło 250 takich wozów na potrzeby polskiej armii za ok. 4,75 mld dolarów (ok. 20 mld zł) z dostawą do końca 2026 roku.

Wcześniej do żołnierzy trafiło 116 Abramsów w starszym wariancie. Docelowo Wojsko Polskie dostanie 366 czołgów z made in USA. Czego pancerniacy mogą spodziewać się po pierwszych Abramsach w nowej specyfikacji?

Reklama

M1A2 SEP v3 to najnowsza wersja amerykańskiego czołgu Abrams

Razem z Abramsami M1A2 SEP v3 (SEP = System Enhancement Package, pakiet modernizacyjny) amerykański producent na mocy umowy podpisanej z MON wiosną 2022 roku dostarczy sprzęt towarzyszący. Lista obejmuje 26 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules i 17 mostów czołgowych M1074 Joint Assault Bridge System (pojazdy oparte na podwoziu M1A1 Abrams). Do tego jest również pakiet szkoleniowy i logistyczny oraz zapas amunicji.

M1A2 SEP v3 to najnowsza wersja amerykańskiego czołgu Abrams / MON
Reklama

Ile paliwa zużywa czołg Abrams? Spala dwa razy więcej niż Leopard

Czołg Abrams M1A2 SEP v3, w odróżnieniu do koreańskich K2 Black Panther wyposażonych w diesla o mocy 1500 KM, jest napędzany silnikiem turbowałowym. Tego typu jednostki stosuje się przede wszystkim w śmigłowcach i małych samolotach. Można spotkać się z wyliczeniami, że Abrams pali dwa razy więcej od napędzanego silnikiem Diesla V12 Leoparda 2 (ok. 220 l/100 km) przy masie większej o około 10 proc.

Niektóre źródła mówią o zużyciu na poziomie ponad 420 litrów na 100 km. Serce amerykańskiej bestii może być zasilane olejem napędowym, kerozyną (naftą), paliwem rakietowym, niskooktanową benzyną, a nawet wysokoprocentowym roztworem alkoholu.

M1A2 SEP v3 to najnowsza wersja amerykańskiego czołgu Abrams / MON

Taką armatą najnowszy Abrams zniszczy wroga

Główne uzbrojenie nowszego Abramsa M1A2 SEP v3 stanowi 120 mm armata gładkolufowa M256, która została dostosowana do wykorzystywania najnowszych rodzajów amunicji, w tym amunicji programowalnej. Uzbrojenie pomocnicze składa się ze zdalnie sterowanego modułu CROWS z wielkokalibrowym karabinem maszynowym kal. 12,7 mm oraz dwóch karabinów maszynowych kal. 7,62 mm.

Amunicja jest magazynowana za pancerną przegrodą w tylnej części wieży. Dzięki temu jeśli dojdzie do eksplozji np. w wyniku trafienia przez wroga, energia wybuchu powinna zostać skierowana na zewnątrz i umożliwić przeżycie załogi. Czołg można doposażyć w aktywny system ochrony pojazdu TROPHY.

Abrams M1A2 SEPv3 / MON
Czołg Abrams / MON

1500 KM "pod maską". Ile waży czołg Abrams?

Za napęd Abramsa odpowiada silnik turbowałowy Honeywell AGT1500C o mocy 1500 KM. Najnowsza wersja M1A2 SEP v3 została dodatkowo wyposażona w pomocniczą jednostkę do zasilania systemów pokładowych, gdy wóz nie jest w ruchu. Masa bojowa czołgu wynosi (w zależności od zastosowanych rozwiązań) ok. 65-70 ton.

Abrams jest amerykańskim czołgiem podstawowym trzeciej generacji. W najnowszej wersji SEP v3 zadebiutował w 2015 roku. Pierwszy kontrakt podpisano w 2020 roku. Dostawy dla US Army ruszyły w styczniu 2023 roku. Wojsko Polskie jest trzecim odbiorcą najnowszej wersji Abramsa. Wcześniej, w listopadzie 2024 r. takie czołgi trafiły do Australii.

Tam do służby trafią nowe Abramsy

MON w zapowiadał w 2022 roku, że czołgi Abrams w najnowszej wersji SEPv3 trafią do jednostek rozmieszczonych we wschodniej części Polski, na wschodnią flankę NATO. Głównie do 18. Dywizji Zmechanizowanej (Siedlce), w tym również do 1. Warszawskiej Brygady Pancernej.

Czołg M1A2SEPv3 ABRAMS / MON
Czołg M1A2SEPv3 ABRAMS / MON