Nowe Volvo EX90 już na rynku. W Polsce trzy wersje napędu do wyboru

Pierwsze sztuki Volvo EX90 zjechały z taśmy produkcyjnej fabryki szwedzkiej marki zlokalizowanej w okolicach Charleston w Karolinie Południowej w USA. Na potrzeby nowego SUV-a zakład został zmodernizowany. Odnowiono i rozbudowano halę produkcji nadwozi oraz lakiernię, dodatkowo fabryka zyskała nowoczesną linię produkcji pakietów akumulatorowych. Czym EX90 chce przekonać do siebie kierowców?

Z pewnością rozmachem sylwetki zbudowanej na nowej platformie SPA2. Volvo EX90 wita kierowcę animacją standardowych reflektorów LED HD o rozdzielczości 1.3 Megapixela. Światła do jazdy dziennej mają charakterystyczny motyw T przypominający młot Thora, czyli oręż słynnego nordyckiego boga piorunów, burzy i witalności.

Reklama

Volvo EX90 to 5-metrowy SUV, wygląda świetnie

EX90 szczyci się dopracowaną aerodynamiką. Tu każdy element pełni ważną funkcję w osiągnięciu opływowej linii. Szwedzi w walce o elektryczny zasięg osiągnęli współczynnik oporu powietrza Cx wynosi 0,29 (dla porównania Mercedes EQS, który jest niższą i smukłą limuzyną: 0,20). W siedmioosobowym SUV-ie o długości 5 m to doskonały rezultat. Ale jakim cudem? Wrażenie robi widok bocznych szyb. Wpasowano je w nadwozie tak, że tworzą jedną, równą powierzchnię ze słupkami i drzwiami. Podświetlane klamki z czujnikiem dotykowym po zamknięciu drzwi chowają się na płasko z linią karoserii, jak w żadnym seryjnym Volvo do tej pory. Wielkie alufelgi (maksymalnie 22 cali) mają specjalne nakładki redukujące zawirowania powietrza w okolicy kół. Przednia część EX90 jest zaokrąglona i przebiega wyraźnie niżej niż w spalinowym XC90.

Volvo EX90 dostało wewnętrzny system kamer monitorujący ruch gałek ocznych kierowcy i algorytm badający ich pracę - to dla wykrycia zmęczenia i niebezpiecznego mikrosnu. Rozwiązanie będzie też zdolne wyłapać "znużenie" alkoholowe. Z kolei dzięki czujnikom pojemnościowym wbudowanym w wieniec kierownicy samochód sprawdzi, czy człowiek stracił panowanie nad pojazdem przez zasłabnięcie. W takiej sytuacji EX90 sam zjedzie na pobocze, włączy światła awaryjne i wezwie pomoc / Volvo
Reklama

Volvo EX90 zaskoczy wnętrzem, 15-calowym ekranem i wyposażeniem

Wnętrze EX90 idealnie trafia w najnowsze trendy. Minimalistyczne, luksusowe i bardzo skandynawskie. Za żadne pieniądze nie dostaniesz skórzanej tapicerki. Zastąpiło ją tworzywo o nazwie Nordico wykonane z materiałów bazujących na surowcach z recyklingu, które wcześniej były np. butelkami PET. Na desce rozdzielczej Szwedzi stosują panele z prawdziwego drewna pozyskanego ekologicznie. Ciekawostką jest unikalna technologia, dzięki której drewno nie jest podświetlane od spodu, lecz samo iluminuje łagodnym światłem. Z kolei siedzenia mogą być pokryte wełnianą tapicerką.

14,5-calowy wyświetlacz centralny umieszczony we wnętrzu Volvo EX90 oferuje jeden z najbardziej zaawansowanych systemów informacyjno-rozrywkowych, z wbudowanym systemem Google i łącznością w technologii 5G w standardzie. Nowy SUV będzie również kompatybilny z bezprzewodowym systemem Apple CarPlay lub Android Auto / Volvo

Volvo razem z nowym SUV-em wprowadza bezprzewodową technologię kluczyka, co oznacza, że tradycyjny kluczyk można zostawić w domu i odblokować samochód za pomocą telefonu komórkowego. Po otwarciu drzwi wita nowa kierownica z przełącznikami pojemnościowymi (haptycznymi) do obsługi multimediów, tempomatu czy innych rozwiązań – wibracja pod palcem wywoła wrażenie kontaktu z elementami mechanicznymi.

Trzy rzędy foteli pomieszczą nawet 7 osób. Wełniana tapicerka zamiast skóry / Volvo

Mistrzem pierwszego wrażenia jest 14,5-calowy ekran ustawiony na środku deski rozdzielczej – jest niemal dwa razy większy niż ten znany z XC90 (9 cali). To właśnie ten pionowy wyświetlacz przewidziano jako centrum sterowania wszelkimi funkcjami (o grafikę zadba m.in. silnik gier komputerowych Unreal Engine). Zaszyty w nim ekosystem ma działać błyskawicznie, intuicyjnie i bez natłoku informacji. Inaczej mówiąc: to co zobaczysz na ekranie będzie zależało od sytuacji. Przykład?

Nowe Volvo będzie zaopatrzone w rezerwowe układy dotyczące kluczowych funkcji jak kierowanie i hamowanie, które pozwolą na jazdę autonomiczną. Takie uśpione rozwiązania, wraz z LiDAR-em i pozostałymi elementami umożliwią uruchomienie w EX90 funkcji jazdy autonomicznej po autostradzie Highway Pilot / Volvo

Volvo EX90 kończy z natłokiem informacji i upraszcza obsługę

EX90 zaoferuje jazdę wspomaganą, a w przyszłości autonomiczną. System dzięki sztucznej inteligencji będzie wiedział, kiedy kierowca chce przejąć kontrolę nad autem i wyświetli "na wierzchu" odpowiednią ikonę – bez nerwowego przekopywania się przez kolejne poziomy menu. To oznacza, że nowe Volvo dobierze kontekst informacji i poda na tacy tylko najpotrzebniejsze komunikaty. Dokładnie te, które chciałeś znaleźć. Także dostęp do nawigacji, telefonu, multimediów czy innych funkcjonalności będzie nadążał za potrzebą kierowcy. Przy parkowaniu system podpowie sterowanie funkcjami czujników i kamer. Podczas rozmowy telefonicznej pojawią się opcje przydatne do jej obsługi. A w trakcie jazdy funkcje będą dobrane jeszcze inaczej. Na ekranie pojawi się pasek z ikonami odpowiadającymi danej sytuacji. Mniejszy ekran za kierownicą podpowie kierunek jazdy z nawigacji, prędkość, pasy ruchu czy zasięg. Samochód dobierze funkcje do aktualnych potrzeb. Jeśli wymagana jest jakaś decyzja kierowcy, również ta informacja pojawi się w polu widzenia prowadzącego.

W kabinie EX90 przewidziano zestaw audio Bowers&Wilkins nowej generacji ze standardem Dolby Atmos, który obejmuje aż 25 głośników (Volvo XC90 było ich 19). Moc urosła do 1610 W. Jego niezwykłość polega na głośniczkach wbudowanych w zagłówki foteli - w ocenie konstruktorów mają one zapewnić "wrażenie zanurzenia w dźwięku". Z centrum kokpitu wystaje słynny dla Volvo głośnik wysokotonowy / Volvo

Volvo EX90 i bagażnik, który zmieści lodówkę czy pralkę. Jaka pojemność?

Volvo EX90 będzie niezwykle praktycznym autem. Bagażnik po złożeniu dwóch rzędów siedzeń oferuje maksymalnie do 1915 l pojemności - wówczas powstaje powierzchnia transportowa o długości 1,9 m. Przy piątce pasażerów kufer pomieści 1010 litrów bagaży. Siedmioosobowa załoga ogranicza możliwości przewozowe do 368 l.

Otwór załadunkowy bagażnika jest szeroki na 1,13 m i wysoki na 0,78 m. Takie wymiary pozwalają bez problemu zapakować lodówkę, pralkę, narty, krzesła, lampę czy butle do nurkowania. Przynajmniej tak wynika z poniższej instrukcji. Poza tym jest też 37-litrowy frunk, czyli przedni bagażnik na mniejsze przedmioty lub kabel do ładowania.

Volvo EX90 - instrukcja obsługi bagażnika / Volvo
Volvo EX90 / Volvo

Volvo EX90, trzy wersje napędu, duży akumulator i zasięg 600 km

Wreszcie napęd i jego możliwości. Volvo EX90 w Polsce jest dostępne w trzech odmianach silnikowych. Topowa jest najmocniejszym seryjnym autem w historii szwedzkiej marki.

Dwa silniki gwarantują moc 517 KM i moment obrotowy na poziomie 910 Nm. Ta elektryczna bestia od 0 do 100 km przyspieszy w 4,9 sekundy. Co przy aucie o masie ponad 2,8 t jest imponujące. Pociągnie też przyczepę o masie 2,2 t, a wśród elektryków to wybitny wynik. Prąd dostarcza akumulator o pojemności aż 111 kWh, co przekłada się na zasięg nawet 580 km.

Ultimate Thor Hammer Headlight Animation / Volvo

Środkowe EX90 rozwija 408 KM mocy i 770 Nm momentu obrotowego. Samochód przyspiesza o sekundę wolniej w sprincie do 100 km/h. Za to zasięg z tego samego akumulatora jest o 5 km większy i dochodzi do 585 km.

Bazowy wariant jest tylnonapędowy i jednosilnikowy (279 KM). Najtańsze EX90 Single Motor od zera do 100 km/h przyspieszy w 8,4 sekundy. Zasięg 580 km.

Ładowanie z mocą 250 kWh pozwoli uzupełnić energię od 10 proc. do 80 proc. w mniej niż 30 min. A podłączenie do ładowarki na 10 min. wystarczy na wydłużenie zasięgu o 180 km. Nowy SUV jest też zdolny naładować inny samochód elektryczny lub być magazynem energii do zasilenia domu.

Volvo EX90 / Volvo

Volvo EX90, czyli LiDAR na dachu plus radary i kamery

Volvo EX90 zaskoczy również siłą rozwiązań, które mają zapewnić ochronę kierowcy, pasażerom i innych uczestnikom ruchu. Tym razem potomkowie wynalazcy trzypunktowych pasów bezpieczeństwa zadzwonili do Doliny Krzemowej i poprosili o pomoc programistów NVIDIA oraz firmy Luminar Technologies. Pierwsi zadbali o System-on-a-Chip (SOC) NVIDIA Drive Orin do komputerów nowego auta odpowiedzialnych za jazdę autonomiczną. Drudzy dostarczyli LiDAR. Sprzęt i własne oprogramowanie Volvo oraz firm Zenseact i Luminar pozwoliły stworzyć nową generację systemów unikania kolizji.

W efekcie EX90 jest seryjnie naszpikowane pionierską technologią, jak żadne inne Volvo. Pakiet systemów bezpieczeństwa tworzą: LiDAR (radar laserowy zamontowany nad górną krawędzią szyby na dachu auta), 8 kamer, 5 radarów, 16 czujników ultradźwiękowych. Ta elektroniczna armia zobaczy wszystko wokół auta (zakres działania to 360 stopni). Dane zebrane przez osprzęt analizuje wydajny procesor, który umie dokonywać nawet 250 bilionów operacji na sekundę.

Volvo EX90 - Lidar nad przednią szybą / Volvo

Volvo EX90 wykryje inne samochody z 250 m

Volvo deklaruje, że na drodze elektryczne EX90 zaimponuje możliwościami niewidocznej tarczy – to ma być najbezpieczniejszy samochód na świecie. LiDAR w każdych warunkach pogodowych wykryje inne auta i pieszego z odległości 250 m (dzięki temu kierowca ma na reakcję 7,5 sekundy), a małe obiekty – typu czarna opona na czarnej drodze – zauważy ze 120 m! Sygnały LiDAR-u są bardziej efektywne jako dane, niż obrazy kamer. Tym samym EX90 zidentyfikuje też mniejsze zwierzęta, jak np. psy czy lisy (tego nie potrafią obecne rozwiązania. W ocenie Szwedów pakiet systemów może nawet o 20 proc. zmniejszyć ryzyko wypadków śmiertelnych i z poważnymi obrażeniami, a o 9 proc. spadnie liczba wypadków w ogóle.

Integracja z urządzeniami obsługującymi Google Assistant na zdalne zablokowanie, włączenie lub wyłączenie Volvo EX90. Można także w każdej chwili sprawdzić poziom naładowania baterii / Volvo
Volvo EX90 / Volvo

Volvo EX90, ceny i wyposażenie w Polsce

Volvo EX90 w Polsce kosztuje od 399 900 zł za jednosilnikową (279 KM) wersję Core z tylnym napędem. Wariant Twin Motor z elektrycznym napędem 4x4 wymaga dopłaty 30 tys. zł.

Bogatszy model Plus z jednym silnikiem kosztuje od 429 900 zł. 30 tys. zł więcej wyceniono model Twin Motor o mocy 408 KM. Po dopłacie 50 tys. zł można wybrać wersję Twin Motor Performance 517 KM. W przyszłości pojawią się tańsze odmiany – także z jednym silnikiem.

Volvo EX90 w najlepszej wersji Ultra kosztuje od 479 900 zł (Twin Motor 408 KM). Najmocniejszy Twin Motor Performance wymaga 499 900 zł.

Dopłaty 2450 zł wymagają przyciemnione szyby tylne, a 9000 zł zapłacimy za dodatkowe progi. Standardem jest zestaw audio Bose z 14 głośnikami. Za 25 tys. zł Volvo wstawi nagłośnienie Bowers&Wilkins. Zestaw Pilot Assist Package wymaga 11 400 zł, a 5700 zł to dopłata do tapicerki z szarej wełny.

Volvo EX90 / Volvo
Volvo EX90 będzie korzystać z technologii Plug and Charge. Po udostępnieniu funkcji będzie można po prostu podłączyć samochód do ogólnodostępnej stacji ładowania, która obsługuje tę technologię, a ładowanie rozpocznie się automatycznie. Zostanie również uwzględniona możliwość płatności / Volvo
Volvo EX90 / Volvo
Volvo EX90 / Volvo
Volvo EX90 Excellence / Volvo