Samochód z instalacją LPG. Nowe przepisy weszły w życie

Polska to raj dla samochodów z instalacją LPG. Flota na poziomie 3,3 mln samochodów zasilanych gazem jest największa w Europie (dane nie uwzględniają Turcji). Nad Wisłą działa ok. 7400 stacji sprzedających gaz LPG. To pozwala na łatwy dostęp do tego paliwa i stanowi największą sieć tankownia LPG na Starym Kontynencie.

Sieć warsztatów montujących instalację gazową do samochodów także jest gęsta. Nic więc dziwnego, że rząd postanowił zająć się tą branżą. W efekcie pojawił się nowy obowiązek.

Reklama

Nowa naklejka na samochód z LPG to obowiązek

Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury w sprawie homologacji montażu dodatkowej instalacji zasilania gazem, każde auto dostosowane do LPG po 17 maja 2024 roku musi być wyposażone w tabliczki informacyjne (w formie naklejki). Nowa naklejka musi być umieszona w widocznym i łatwo dostępnym miejscu na ramie drzwi lub pod pokrywą komory silnika. Zawarte na niej informacje mają umożliwić identyfikację warsztatu, który montował instalację LPG w danym aucie oraz instalatora.

Nowa naklejka na samochód - wzór i kluczowe informacje

Reklama

Naklejka wprowadzona rozporządzeniem ma oczywiście specjalny wzór. Przewidziano, że musi zawierać następujące dane:

  • numer świadectwa homologacji (np. PL*0004*002/G lub PL-R115*0004*002/G),
  • nazwę instalatora (właściciela świadectwa homologacji),
  • nazwę zakładu montującego (warsztatu),
  • numer porządkowy wyciągu ze świadectwa homologacji.

– Tabliczka (czy też naklejka) informacyjna powinna być wykonana z materiału odpornego na czynniki zewnętrzne (takie jak np. warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne) i w taki sposób, aby możliwe było odczytanie danych na niej zawartych – czytamy w rozporządzeniu.

Bez nowej naklejki samochód z LPG nie przejdzie badania technicznego? To zaskoczy kierowców

Z punktu widzenia kierowców ważne jest to, czy bez nowej naklejki samochód z instalacją LPG przejdzie badanie techniczne? Czy diagnosta wbije pieczątkę do dowodu rejestracyjnego po przeglądzie w SKP?

– Wynik badania będzie pozytywny z racji tego, że procedura badania nie przewiduje takiej usterki powiedział dziennik.pl Karol Rytel, dyrektor ds. technicznych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów. – Diagnosta nie ma obowiązku weryfikacji tabliczki. Aby było to możliwe konieczna jest zmiana przepisów dotyczących badań technicznych – wyjaśnił przedstawiciel PISKP.

Ile kosztuje badanie techniczne samochodu z instalacją LPG?

Badanie techniczne samochodu osobowego kosztuje dziś 98 zł. W przypadku auta wyposażonego w instalację gazową z kieszeni trzeba wyjąć 162 zł. Przegląd okresowy motocykla to 62 zł, a ciężarówki 153 zł.

Stawki ustalono w 2004 roku i od tamtej pory nie drgnęły. Podniesienia opłat co jakiś czas domaga się Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów. Wśród argumentów uzasadniających waloryzację cen za badanie techniczne jest potrzeba inwestycji w modernizację wyposażenia stacji diagnostycznych, tak by SKP nadążały za postępem w motoryzacji i zmieniającymi się przepisami UE.

246 zł za badanie techniczne. Nowa cena co roku wyższa o wskaźnik inflacji

Przedsiębiorcy z branży SKP uważają, że badanie techniczne samochodu powinno kosztować 246 zł brutto. Do tego w ustawie Prawo o ruchu drogowym musi pojawić się mechanizm corocznej automatycznej waloryzacji wysokości opłat za badania o wskaźnik inflacji za poprzedni rok.

Opel meriva LPG / dziennik.pl