Skoda na całym świecie sprzedała 1 253 700 samochodów w 2018 r. To nowy rekord w historii marki. W porównaniu do poprzedniego roku, dostawy zwiększyły się o 4,4 proc. O tyle samo wzrosły przychody ze sprzedaży, które osiągnęły poziom 17,3 mld euro i również są wskazywane jako najlepszy dotychczasowy wynik firmy.

Reklama

I jak się okazuje Skoda w najbliższym czasie chce jeszcze mocniej wcisnąć gaz. W tym celu producent zainwestował ponad 500 mln euro w swoje zakłady. Inwestycje objęły m.in. wybudowanie nowej lakierni w Mlada Boleslav czy stworzenie potężniejszych centrów danych. Uruchomiono także najbardziej wszechstronny program inwestycyjny w historii firmy. Z planów wynika, że w ciągu najbliższych czterech lat wydane zostaną 2 mld euro na rozwój e-mobilności i nowych usług.

Kierowcy mogą spodziewać się ponad 30 nowych modeli, z których przeszło 10 będzie częściowo lub całkowicie elektrycznych. Niedawno w Genewie Skoda dała popis swoich możliwości i pokazała model Vision iV, którego zasięg na naładowanych "do pełna" akumulatorach to 500 km. (CZYTAJ WIĘCEJ>>)

dziennik.pl
Reklama

A pierwszym zelektryfikowanym autem, które pojawi się w sprzedaży będzie Skoda Superb po liftingu. Największy model w nowej odsłonie wjedzie na rynek jako hybryda typu plug-in (możliwość ładowania z gniazdka, większy akumulator).

W zespole napędowym najpewniej zostanie wykorzystane rozwiązanie przewidziane dla nowego VW Passata GTE, którego układ łączy silnik turbobenzynowy o mocy 218 KM z jednostką elektryczną. Zasięg w nowym cyklu WLTP wynosi ok. 55 km; odpowiada to 70 km według cyklu NEDC.

Skoda / Ĺkoda Auto a.s.

Technologia hybrydowa pod maską Suberba powinna przełożyć się na jeszcze wyższą sprzedaż tego auta. Aktualna generacja zadebiutowała w 2015 roku i w ciągu 4 lat wyprodukowano już ponad 500 tys. sztuk limuzyny i kombi.

Historia modelu sięga 1934 roku, kiedy na rynek wprowadzono limuzynę 640 Superb. Nazwa pochodzi z łacińskiego słowa "superbus", które oznacza "wspaniały" i jest synonimem najwyższej klasy. W 2001 roku Skoda postanowiła ponownie wprowadzić do oferty flagową limuzynę.

Skoda