Spółka CRH Żagiel Auto z Lublina w policyjnym przetargu na dostawę 140 nieoznakowanych radiowozów zaoferowała skodę superb. Czeskie limuzyny przygotowane dla drogówki miały kosztować 28,3 mln zł.

Komenda Główna Policji spośród złożonych ofert (firmy proponowały volkswagena passata i skodę superb) wybrała jednak propozycję najtańszą przygotowaną przez warszawskiego dilera BMW Auto Fus. Zestaw bawarskich pościgówek wyceniono na 27 mln zł.

Reklama

Decyzja KGP nie spodobała się firmie z Lublina i ta poskarżyła się do Krajowej Izby Odwoławczej. Jak dowiedział się dziennik.pl odwołania wniesione przez CRH Żagiel Auto zostały oddalone.

Tym samym wyrok KIO podtrzymuje wybór policji, o którym informowaliśmy wcześniej (CZYTAJ WIĘCEJ>>>) Drogówka może kupić 140 nieoznakowanych radiowozów BMW.

Przypominamy, że w ocenie ofert przetargowych mundurowi brali pod uwagę cenę, współczynnik masy pojazdu gotowego do jazdy do maksymalnej mocy netto silnika, pojemność silnika oraz prędkość maksymalną samochodu.

BMW 330i xDrive to samochód wyposażony w dwulitrowy turbodoładowany silnik benzynowy o mocy 252 KM. Rozpędza się do 100 km/h w 5,8 s. W wersji xDrive posiada napęd na cztery koła.

- BMW 330i xDrive odpowiada warunkom przedstawionym w przetargu i pozwoli naszym funkcjonariuszom skutecznie odpowiedzieć na wyzwania, które stawia przed nimi codzienna służba. Są to samochody o świetnych właściwościach jezdnych, bezpieczne i mają opinię aut, na których kierowcy mogą polegać w każdy warunkach - powiedział podkom. Robert Opas z wydziału prasowego KGP.

Policjanci w nowych BMW do pomiaru prędkości ściganego auta będą używać polskich wideorejestratorów videorapid 2a polskiej firmy Zurad. Wyświetlana na nagraniu prędkość jest mierzona na kołach radiowozu. Żeby wykonać poprawny pomiar, radiowóz z wideorejestratorem musi na początku i na końcu odcinka pomiarowego znajdować się w takiej samej odległości od ściganego pojazdu.
Reklama

- BMW 330i xDrive to model, który sprawdził się w różnych warunkach drogowych i atmosferycznych, jest dynamiczny i gwarantuje świetne osiągi tak bardzo potrzebne podczas policyjnej służby. Polska policja wykorzystuje już w służbie samochody osobowe oraz motocykle marki BMW. Policjanci użytkujący te pojazdy oceniają je jako bezpieczne i niezawodne. Jesteśmy przekonani, że właściwości użytkowe tych samochodów przysłużą się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach - dodał nadkom. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Warto wiedzieć, że jedno BMW serii 3 - właśnie 330i xDrive 2.0/252 KM - już jeździ jako nieoznakowany radiowóz drogówki z komendy powiatowej w Lubinie (woj. dolnośląskie; CZYTAJ WIĘCEJ>>).

Na drogach przed Bożym Narodzeniem

- Zgodnie ze specyfikacją przetargu, pierwsze pojazdy BMW zostaną dostarczone policji do 30 listopada 2017 roku. Całość zamówienia zostanie zrealizowana do 26 października 2018 roku - powiedział Piotr Fus, wspólnik w BMW Auto Fus.

Przypomniał, że jego firma w kwietniu 2016 roku wygrała przetarg na dostarczenie pojazdów dla Biura Ochrony Rządu. Wówczas były to przedłużone BMW 750Li xDrive.