Reklama

Autostrada A4: ruch stale rośnie, potrzebny będzie trzeci pas

Autostrada A4 jest jedną z najważniejszych tras komunikacyjnych w Polsce, bo łączy zachodnią i wschodnią granicę kraju. Szczególnie w Małopolsce ruch na tej trasie stale rośnie, a dane pomiarowe pokazują znaczący przyrost liczby pojazdów korzystających z odcinków między Krakowem a Tarnowem. Co dokładnie mówią liczby?

Otóż w 2015 r. ruch wynosił od 18 tys. (odcinek Tarnów Zachód – Tarnów Centrum) do 34 tys. pojazdów (odcinek Bieżanów – Targowisko). Ale już kolejny pomiar, przeprowadzony w latach 2020-21, pokazał ogromny, prawie dwukrotny wzrost liczby samochodów korzystających z określonych fragmentów autostrady A4. Na odcinku Bieżanów – Targowisko było to już prawie 64 tys. pojazdów (wzrost o 87 proc.), a na przebiegającej wzdłuż granic Tarnowa autostradzie A4 ponad 31 tys. aut (więcej o 74 proc.). Co z kolei negatywnie wpłynęło na przepustowość i komfort jazdy na tych odcinkach A4.

Autostrada A4: prognozy wskazują dalszy wzrost ruchu

Prognozy na 2037 r. wskazują dalszy wzrost ruchu na autostradzie A4. Analizy sugerują, że między Krakowem a Targowiskiem będzie się poruszać od 72 do 82 tys. pojazdów, a w okolicach Tarnowa – od 37 do 41 tys. samochodów. W związku z tym planowana jest rozbudowa autostrady poprzez dodanie trzeciego pasa na odcinku 75 km między Krakowem a Tarnowem. Dodatkowo, poprawiona ma zostać płynność ruchu w granicach Krakowa na odcinku między ul. Kąpielową a węzłem Kraków Bieżanów.

Autostrada A4 / Facebook / Fot. Stalexport Autostrada Małopolska

Rozbudowa autostrady A4: kiedy? Jakie terminy?

Program Inwestycji przewiduje przetarg na zaprojektowanie koncepcji rozbudowy autostrady oraz uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach do 2028 r. Realizacja inwestycji planowana jest na lata 2031-34. Obecnie opracowywana jest dokumentacja dla rozbudowy różnych odcinków "A4-ki", w tym tego od granicy województw opolskiego i śląskiego do Krakowa.

Fragmenty autostrady A4 zostaną rozbudowane o dodatkowe pasy. / GDDKiA