Przewoźnicy poinformowali, że w poniedziałek (23 marca) wyjadą na drogi, żeby zaprotestować przeciwko eliminowaniu ich z rynku europejskiego poprzez niezgodne z prawem europejskim działania władz niemieckich, nierespektowaniu zasad uczciwej konkurencji przez Rosję oraz bierności rządu, który nie chroni interesu polskich przedsiębiorstw.

Reklama

W poniedziałek ze sporymi utrudnieniami w ruchu trzeba będzie się liczyć na niektórych odcinkach dróg na Dolnym Śląsku, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Kujawsko-Pomorskiem, a także w Małopolsce, Lubuskiem i Zachodnio-Pomorskiem.

Transportowcy chcą pokazać swoje niezadowolenie z wprowadzania przez niemiecki rząd godzinowej stawki minimalnej na poziomie 8,5 euro. Ich zdaniem to nieuczciwa walka z konkurencją jaką są dla innych europejskich przewoźników polskie firmy transportowe.

Media

Protestujący będą też domagać się działań polskich europosłów oraz reakcji rządu. Przez ulice w Bydgoszczy przejedzie około stu wielkich TiR-ów - zapowiada Dionizy Woźny - prezes Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Międzynarodowych. Kawalkada ruszy z wysokości lotniska, przejedzie ulicą Jana Pawła II przez wszystkie środkowe ronda Bydgoszczy, zawróci i następnie zawróci do węzła Stryszek. Protest przewoźników w Bydgoszczy rozpocznie się jutro o 14:00. Ma potrwać do 16:00.

Transportowcy zablokują również w trzech miejscach autostradę A4 i skrzyżowanie z drogą krajową 94 przy węźle Zgorzelec a także Grodzieszów. To drogi dojazdowe do granicy z Niemcami. Podobnie będzie w na skrzyżowaniu krajowej "18" z "12" w okolicach Olszyny w Lubuskiem. Utrudnień w związku z blokadą należy się także spodziewać w Sękowicach na krajowej drodze 32.

Protesty obejmą także ważne drogi na wschodzie Mazowsza i północy województwa lubelskiego. Akcje protestacyjne zostaną przeprowadzone w Międzyrzeczu Podlaskim, Radzyniu Podlaskim, Siedlcach. TIR-y przejadą do Koroszczyna, gdzie pod terminalem celnym zakończą protest.

Z utrudnieniami trzeba będzie się liczyć także na trasie dojazdowej do Białegostoku. Transportowcy będą protestować na odcinku przy węzłach Choroszcz-Porosły na drodze S8.
Przewoźnicy będą demonstrować także w Rzeszowie, Szczecinie, Sochaczewie, Krakowie, Radomiu i Grodzisku Mazowieckim.