Jak poinformował rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, w porównaniu do dziewięciu pierwszych miesięcy ubiegłego roku, od stycznia do końca września br. liczba zabitych w wypadkach drogowych spadła o 15 proc. W tym roku doszło do 27 228 wypadków, w których zginęły 2553 osoby, a 34 102 zostały ranne. W trzech kwartałach ubiegłego roku na polskich drogach doszło do 29 365 wypadków, w których zginęły 2992, a 36 702 zostały ranne.

Reklama

Według GITD mniej wypadków i mniej ofiar to m.in. wynik zwiększenia nadzoru nad ruchem i egzekwowania przestrzegania przepisów ruchu drogowego.

Inspektorzy powołują się na międzynarodowe statystyki, z których wynika, że redukcja liczby wypadków i związanych z nimi kosztów przynosi wymierne oszczędności.

Szacuje się, iż w okresie od stycznia do września 2012 r., w porównaniu do analogicznego okresu 2011 r., oszczędności z tytułu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego wyniosły ponad 1,4 miliarda złotych - poinformował Gajadhur.

Rzecznik zwrócił uwagę, że ograniczenie liczby wypadków może być wynikiem uruchomienia Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, czyli systemu fotoradarów.

Dzięki uruchamianemu scentralizowanemu systemowi kontroli, stacjonarne i mobilne fotoradary oraz wideorejestratory wykorzystywane przez ITD, a także kontrole drogowe przeprowadzane przez policję wzajemnie się uzupełniają, stanowiąc bezpośrednią przyczynę tak dużego spadku liczby wypadków i ich ofiar - poinformował rzecznik.

Ponadto, w 2013 roku ma zostać uruchomiony system kontroli wjazdu na skrzyżowania na czerwonym świetle oraz nowy w Polsce odcinkowy pomiar prędkości.

Wdrożenie systemu przyczyni się do utrwalenia pozytywnych tendencji, poprawy bezpieczeństwa na drogach, a tym samym do zmniejszenia skutków społecznych wypadków drogowych - podsumował rzecznik.