"Przygotowujemy nową perspektywę budżetu unijnego, krajowy plan budowy dróg i autostrad na lata 2014-2020. W ramach tego programu jest uwzględniona droga S3" - poinformował Nowak. "Musimy wreszcie w nowej perspektywie po roku 2014 domknąć sieć dróg ekspresowych i autostrad" - dodał.

Reklama

S3 to największa inwestycja drogowa w Lubuskiem. Zgodnie z założeniami, w tym województwie ma powstać 144-kilometrowy odcinek z 17 węzłami drogowymi, 110 mostami i wiaduktami oraz 7 parami Miejsc Obsługi Podróżnych. Dodatkowo wybudowane zostaną dwa Obwody Utrzymania Drogi. Budowa lubuskiej części S3 jest finansowana z budżetu państwa w ramach Krajowego Funduszu Drogowego i funduszy unijnych.

Droga ekspresowa S3 jest częścią międzynarodowej trasy E65. Docelowo połączy Świnoujście z Republiką Czeską na granicy w Lubawce. Długość całej S3 to 470 km.

"S3 powinna być domknięta. Region lubuski dużo wydaje środków finansowych na poprawę infrastruktury transportowej, drogowej, kolejowej, rozwój portu lotniczego i to widać" - powiedziała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

Województwo lubuskie po raz drugi jest organizatorem konwentu. Tym razem zebrał on się w Bad Muskau, po niemieckiej stronie Parku Mużakowskiego. Jest to największy park angielski w Polsce, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zajmuje 728 ha powierzchni po obu stronach Nysy Łużyckiej, która stanowi granicę polsko-niemiecką, w powiecie żarskim. Władze województwa wybrały to miejsce ze względów turystycznych - uczestnicy konwentu w przerwie obrad mogą zwiedzać Park Mużakowski.