Ziobro poinformował, że wniosek zostanie złożony w poniedziałek. SP ma wówczas przedstawić konkretne dokumenty w tej sprawie. Będziemy postulować bardzo daleko idące działania prawne wobec osób odpowiedzialnych za ten stan rzeczy - dodał. Jak poinformował, wniosek zostanie przedstawiony także do wiadomości premiera i prezydenta. Wyjaśnił, że będzie dotyczył ścigania przestępstw popełnianych na szeroką skalę w związku z budową autostrad, przestępstw polegających na oszukiwaniu i wyzyskiwaniu - bezprawnym i przestępczym - setek polskich firm i podwykonawców, od których wyłudza się świadczenia, pracę, materiały, a później za to im się nie płaci.

To, co wieje grozą z budowy tych nielicznych fragmentów autostrad, które dopiero co oddawane już pękają, to fakt, że dochodzi do ogromnej krzywdy setek małych i średnich polskich firm, przedsiębiorców, którzy jako podwykonawcy uczciwie i rzetelnie wywiązywali się ze swoich zobowiązań i realizowali te projekty ciężką pracą - mówił Ziobro na konferencji prasowej.

W jego ocenie dzieje się to wszystko na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy pod okiem premiera Donalda Tuska i rządu, który udaje, że problemu nie widzi; pod okiem prokuratury, która zdaje się spać, a nie podejmować właściwe działania w tej sprawie; pod okiem organów ścigania, jak Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy Centralne Biuro Antykorupcyjne, które w czasie rządów premiera Donalda Tuska, w tej sprawie stosują szczególną taryfę i nie podejmują działań. Nie można budować tych małych sukcesików rządu Donalda Tuska na ludzkiej krzywdzie rodem z XIX-wiecznej Europy - stwierdził.

Ziobro przypomniał, że SP zapowiedziała przedłożenie w Sejmie projektu ustawy, która będzie pozwalała bezpośrednio wypłacać należności firmom, które zostały pokrzywdzone.