Inne
Reklama
Inne
Inne

"Kia venga to nasza największa nowość podczas salonu samochodowego we Frankfurcie. Dla wielu będzie zaskoczeniem, że chcemy tym autem walczyć w klasie B (red. toyota yaris i inni). Myślę, że auto ma szansę postawić konkurencję pod ścianą - venga jest znacznie przestronniejsza, lepiej wyposażona. Niewątpliwy atut to siedmioletnia gwarancja. Robimy wszystko by cena była atrakcyjna.” - powiedziała DZIENNIKOWI Monika Krzesak, szefowa biura prasowego Kia Motors Polska.

Kia venga to produkcyjne wcielenie prototypu No. 3, który poznaliśmy minionej wiosny w Genewie. Dziś na nasz serwis informacyjny Infooko.pl dostaliśmy zdjęcia tego auta w wersji produkcyjnej prosto z Frankfurtu. Samochód powstał od początku w Europie, gdzie będzie również produkowany i tylko tu sprzedawany.

>>>Opel z Polski powalił Niemców na kolana

Od przedniego zderzaka do tylnego samochód ma ponad 4 m (dokładnie 4068 mm). Zaś niespotykany w swej klasie rozstaw osi (2615 mm) plus 1600 mm wysokości powinny zapewnić maksimum przestronności w kabinie. Jak twierdzi producent wnętrze vengi ma wielkość typową dla segmentu C (kompakty - cee’d) przy wymiarach zewnętrznych karoserii segmentu B (yaris i spółka).

>>>Nowa Kia Sorento - bezpieczna na piątkę

Tylna kanapa dzielona w proporcji 60/40 jest przesuwana i można ją składać płasko w podłodze dla zwiększenia pojemności bagażowej (kufer mieści od 440 do 1253 litrów). Dla większego bajeru w niektórych wersjach będzie oferowane uchylne i odsuwane, panoramiczne szklane okno dachowe.

>>>Hity Forda na zdjęciach naszego szpiega!

Koni mechanicznych dostarczą cztery silniki o mocy od 75 do 128 KM do wyboru - dwa benzynowe lub dwa wysokoprężne. W oszczędzaniu paliwa pomoże system ISG (technologia Idle Stop & Go, czyli układ automatycznego gaszenia silnika podczas postoju np. w oczekiwaniu "na zielone"), a jeśli chodzi o czystość spalin to spełnią wymogi normy Euro 5. W zależności od napędu - zawieszenie vengi będzie wyposażone w amortyzatory o twardości odpowiedniej dla silnika benzynowego i dla Diesla.

Inne ciekawostki to system zarządzania energią wytwarzaną przez alternator, wskaźnik podpowiadający najlepszy moment zmiany biegów (oszczędny styl jazdy) plus ogumienie marki Michelin o niskich oporach toczenia.

>>>Mały, elektryczny i Volkswagen

Venga zostanie objęta podwójną gwarancją - 7-letnią na zespół napędowy/5-letnią (lub 150.000 km) na cały samochód oraz 10-letnią gwarancją antykorozyjną. Okresy między przeglądowe wyniosą 30 tys. km lub co 12 miesięcy.

W Polsce Kia Venga pojawi się pod koniec 2009 roku. Cennik i wyposażenie poznamy na przełomie listopada i grudnia. Ciekawe czy postawią konkurencję pod ścianą?p