W wyścigach nagradzane są te zespoły i pojazdy, które są najbardziej energooszczędne - spalają najmniej paliwa i emitują jak najmniej szkodliwych substancji do atmosfery.Zwycięzcą inauguracyjnych wyścigów Michelin Green X Challenge, został N°33 Speedy Racing Team Sebah Lola-Judd.

Reklama

Wyścigi Michelin Green X Challenge organizowane są we współpracy z L'Automobile Club de l'Ouest (ACO), organizatorem wyścigów Le Mans 24 Hours, Le Mans Series oraz American Le Mans Series.

"Składamy gorące gratulacje zwycięzcom pierwszych w historii wyścigów Michelin Green X Challenge. Od momentu wprowadzenia do produkcji energooszczędnej technologii Green X wraz z pierwszą generacją <zielonych opon> Michelin w 1992 roku, kierowcy na całym świecie zaoszczędzili ponad 11 miliardów litrów paliwa." - powiedziała Ewa Konopka, rzecznik prasowy Michelin.

Jak twierdzi producent czwarta generacja "zielonych opon" - Michelin Energy Saver - zwiększa sprawność energetyczną pojazdu poprzez zmniejszenie zużycia paliwa o co najmniej 0,2 litra na 100 km, co przekłada się na redukcję emisji CO2 o około 4 g na km. Osiągnięcie takich parametrów było możliwe dzięki zastosowaniu technologii GreenX, która pozwala na obniżenie oporu toczenia średnio o 20 proc. w stosunku do standardowych opon.