Długi weekend już blisko, więc to najwyższy czas by zmienić opony na letnie. Konieczne jest też przygotowanie samochodu pod kątem bezpieczeństwa. Przed wyjazdami umycie samochodu nie wystarczy. Zdaniem mechaników z europejskiej sieci serwisowej Euromaster należy skontrolować 7 punktów bezpieczeństwa oraz ciśnienie we wszystkich oponach, w tym także koła zapasowego.

7 podstawowych punktów bezpieczeństwa to:

1. Geometria kół

2. Stan opon, w tym zużycie bieżnika i prawidłowe ciśnienie we wszystkich 5 kołach

3. Stan piór wycieraczek

4. Poziom oleju

5. Stan zawieszenia, łożysk, amortyzatorów

6. Stan klocków i tarcz hamulcowych oraz poziom płynu hamulcowego

7. Oświetlenie (reflektory)

Jeśli ktoś jeszcze nie zmienił opon z zimowych na letnie, to warto odwiedzić podobny serwis i to zrobić. Przy wyższych temperaturach opony zimowe, które wykonane są z miękkich mieszanek, szybciej się zużywają, a jazda na nich po suchym i rozgrzanym letnim słońcem asfalcie jest wręcz niebezpieczna.

Warto podkreślić, że ciśnienie w oponach należy sprawdzać regularnie i co istotne, również w kole zapasowym, które zazwyczaj wozimy w bagażniku, ponieważ w razie wypadku, znajduje się on w strefie zgniotu.

Czym grozi jazda na złych oponach? - czytaj dalej>>>


Badania Francuskiego Stowarzyszenia Firm Eksploatujących Autostrady wskazują, że 6 proc. śmiertelnych wypadków na drogach szybkiego ruchu powodowanych jest złym stanem ogumienia. Nieprawidłowy poziom ciśnienia w oponach powoduje zmniejszenie przyczepności, wydłużenie drogi hamowania i zwiększa ryzyko eksplozji opony. Problem wynika z nieprawidłowego rozłożenia nacisku osi pojazdu na podłoże oraz zmiany powierzchni styku opony z nawierzchnią. Ponadto, gdy w oponie jest niewystarczająca ilość powietrza, rosną również opory toczenia, przez co spalamy więcej paliwa.

"Najwięcej wypadków drogowych, co gorsza również z udziałem dzieci, zdarza się w okresie letnim. Wtedy właśnie wybieramy się w dalekie trasy. Z jednej strony jesteśmy zmęczeni po długim okresie pracy, a z drugiej, myślimy o zbliżającym się miejscu, do którego udajemy się wypocząć. Często więc jeździmy szybciej, zwłaszcza gdy „dobra droga”, aby jak najszybciej dotrzeć do upragnionego miejsca. Przed zbliżającym się latem powinniśmy zatem zadbać o stan naszego samochodu, a tym samym bezpieczeństwo naszych bliskich. Nie wystarczy go umyć. Eksperci Euromaster pomogą nam zadbać o najdrobniejsze szczegóły, abyśmy czuli się bezpiecznie i ruszyli w drogę ze spokojem" - wyjaśnia Anna Paszt z Euromaster Polska.