Opel ampera, czyli europejskie wcielenie chevroleta volt, zadebiutował minionej wiosny w Genewie. Teraz spece z Rüsselsheim planują o nim przypomnieć we Frankfurcie - to już w połowie września. Tam pojazd stanie zderzak w zderzak z najnowszą astrą czwartej generacji…

Czym jest ampera? To pięciodrzwiowe, czteromiejscowe auto o zwiększonym zasięgu (Extended-Range Electric Vehicle, E-REV), w którym zamknięto technologię napędu elektrycznego o nazwie Voltec. Ampera wykorzystuje elektryczność jako główne źródło zasilania a silnik benzynowy jako generator wytwarzający energię elektryczną.

>>>Opel z Polski spali najmniej na świecie

Koła Ampery napędzane są elektrycznie przez cały czas i przy każdej prędkości. Przy odległościach do 60 km pojazd pędzi wyłącznie dzięki czerpaniu prądu z litowo-jonowego akumulatora 16-kWh a z wydechu nie ulatuje nawet gram CO2.

Po rozładowaniu akumulatora prąd z generatora benzynowego (silnik o pojemności 1.5 l ze stałymi obrotami dostarcza prąd do elektrycznej jednostki napędowej i jednocześnie uzupełnia baterie) pozwala na zwiększenie zasięgu auta do ponad 500 km. Tego opla można również podłączyć do domowej sieci elektrycznej 230V.

>>>Zobacz amperę na zdjęciach

Produkcja Opla z napędem elektrycznym o zwiększonym zasięgu zaplanowana została na koniec 2011 roku. Czekamy w napięciu :)