Porsche miało do niedawna 43 procent akcji VW. Po transakcji producent kultowej 911 zwiększy swoje udziały do dokładnie 50,76 procent. Mimo tak znacznego pakietu Porsche nadal nie ma decydującego głosu w Volkswagenie bowiem według niemieckiego prawa do tego trzeba posiadać 75 proc. udziałów.

Jednak ludzie z Zuffenhausen nie powiedzieli ostatniego słowa. Dyrektor generalny Porsche - Wendelin Wiedeking już teraz zaznaczył, że w 2009 roku firma planuje zwiększyć udziały do 75 proc. Aktualnie 20,1 proc. akcji VW jest w rękach rządu Dolnej Saksonii.

Mało kto wie, że do koncernu z Wolfsburga należy niemal 70 proc. akcji Skanii. Ktoś zapyta i co z tego? Otóż ze względu na przekroczenie 50-procentowego progu Porsche przejmie pośrednią kontrolę także nad szwedzką marką ciężarówek i zgodnie ze szwedzkim prawem będzie zobowiązane do złożenia oferty przejęcia tego producenta.

Jednak przedsiębiorstwo ze Stuttgartu poinformowało, że oferta obejmie minimalną wymaganą przez ustawę cenę, gdyż Porsche nie ma strategicznego interesu w objęciu akcji Scanii. Przypominamy, że Volkswagen to także największy pojedynczy udziałowiec MAN-a, największego rywala Scanii.