Jeśli po przeczytaniu wstępu pomyślałeś, że celem tego tekstu jest przekonanie Cię do kupowania części wyłącznie w ASO, prawdopodobnie należysz do licznej grupy konsumentów, którym sformułowanie "części oryginalne" wciąż nieodłącznie kojarzy się z drogimi produktami w pudełkach z logo producenta samochodu. W tym momencie należy wyjaśnić, że zgodnie z unijnym prawem, część zamienna aby zasługiwać na miano oryginału wcale nie musi być oznaczona logotypem producenta pojazdu.

Reklama

Co zatem rzeczywiście jest oryginałem?

"W definicji części oryginalnej stosowanej w unijnych regulacjach, oryginałem może być również produkt w opakowaniu jego faktycznego producenta jak np. Monroe, Bosch, Sachs czy TRW. Są to bowiem producenci, którzy swoje produkty dostarczają bezpośrednio do fabryk samochodów. Firma Delphi, która również jest dostawcą części na tzw. pierwszy montaż, swoje produkty sprzedawane u niezależnych dystrybutorów trafnie określa mianem części, z którymi samochody się rodzą." - tłumaczy Maciej Gieniul z serwisu Motointegrator.pl.

Oznacza to, że w dużym uproszczeniu, na rynku można kupić trzy rodzaje części zamiennych:

1. Oryginalne - są to produkty marek premium, pochodzące bezpośrednio od faktycznych producentów części (Monroe, Bosch itd.)

2. Oryginalne w pudełkach producentów samochodów - te same produkty, tylko sprzedawane drożej pod marką własną producentów samochodów.

3. Tanie zamienniki - produkty mało znanych marek, wyróżniające się niską ceną i niepotwierdzoną jakością.Aby mieć pewność, że kupujemy produkt, który spełnia najwyższe normy bezpieczeństwa powinniśmy unikać tanich zamienników niewiadomego pochodzenia i stosować tylko części oryginalne. Z punktu widzenia portfela i dostępności, dużo bardziej korzystne wydaje się kupowanie produktów marek premium dostępnych u niezależnych dystrybutorów.
Nie każdy z nas musi być znawcą rynku motoryzacyjnego, dlatego powstaje pytanie - w jaki sposób rozróżnić tanie zamienniki od markowych produktów?

"Nasz serwis z założenia jest projektem, który promuje bezpieczeństwo i sprzedaż produktów marek premium. Na naszej stronie, w zakładce dostawcy można znaleźć listę producentów najwyższej jakości produktów. Są to wyłącznie firmy dostarczające swoje części na pierwszy montaż." - mówi Maciej Gieniul z Motointegratora. "Kupując produkty tych marek, mamy pewność, że zapewniają one najwyższy poziom bezpieczeństwa. Dodatkowo objęte są 3 letnią gwarancją" - dodaje Gieniul.

Reklama

Uważaj na podróbki… oryginałów

Sprzedaż części motoryzacyjnych za pośrednictwem internetu rozwija się w bardzo szybkim tempie. Na portalach aukcyjnych można znaleźć produkty motoryzacyjne po okazyjnych cenach, a kolejne sklepy internetowe oferujące części zamienne pojawiają się jak grzyby po deszczu. Niestety, w ten sposób, oprócz prawdziwych okazji, do klientów coraz częściej trafiają także produkty podrabiane lub niezgodne z opisem.

Coraz częstsze są przypadki kiedy klient zachęcony okazyjną ceną decyduje się na zakup danej części zamiennej, ale jak się później okazuje, w przesyłce zamiast produktu marki premium, której logo widniało w aukcji, znajduje się najtańszy zamiennik. W takich sytuacjach nieuczciwi handlarze liczą na niewiedzę klienta lub na to, że nie będzie mu się chciało tracić czasu na długotrwałą zazwyczaj procedurę zwrotu niezgodnego z opisem produktu. Dlatego mając na uwadze takie sytuacje, decydując się na zakup części przez internet powinniśmy korzystać z usług sprawdzonych sprzedawców. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że produkt który kupiliśmy jest w 100 proc. oryginałem.