Czyszczenie

Reklama

Aby miękki dach samochodu służył długo i niezawodnie, wymaga dokładnego czyszczenia i regularnej impregnacji. Poszycia dachów przeważnie mają chropowatą powierzchnię co sprawia, że brud chętnie chowa się w zakamarkach materiału. Dlatego aby dokładnie umyć dach w kabriolecie, najlepiej jest to zrobić ręcznie.

"Do czyszczenia dachu warto zaopatrzyć się w miękką szczoteczkę lub gąbkę i odpowiedni środek czyszczący. Ważne, żeby używana do mycia gąbka czy też szczotka były czyste, ponieważ piasek oraz inne zanieczyszczenie mogą uszkodzić materiał, lub porysować zazwyczaj delikatną tylną szybę cabrio" – mówi dziennikowi.pl Maciej Gieniul z serwisu Motointegrator.pl. "Ponadto, zalecane jest szczotkowanie w kierunku <z włosem> w taki sposób aby nie postrzępić włókien tkaniny" – dodaje ekspert Motointegratora.

Inne

Idąc na łatwiznę, możemy skorzystać z myjni bezdotykowej. Jednak w tym przypadku powinniśmy uważać aby nie uszkodzić poszycia dachu oraz uszczelek. Dlatego należy stosować się do instrukcji producentów myjni i nie kierować strumienia wody bezpośrednio na dach oraz na uszczelki z bardzo bliskiej odległości. Z tego samego powodu korzystanie z myjni automatycznych nie jest wskazane. W tym przypadku, obrotowe szczotki myjni mogą okazać się zbyt mało delikatne.Impregnacja

Kiedy dach jest już czysty, należy go zaimpregnować. Środki do impregnacji konserwują materiał i zmniejszają jego podatność na wchłanianie wilgoci. Dzięki nim, późniejsze mycie dachu powinno być także mniej czasochłonne.

Do impregnacji dachu należy stosować specjalnie do tego przeznaczone środki (np. preparat Liqui Moly). Stosując preparat należy jednak przestrzegać pewnych zasad.

Inne

"Przed rozpyleniem preparatu należy najpierw przetestować jego działanie w mało widocznym miejscu. Jak już zweryfikujemy, że środek jest odpowiedni do materiału naszego dachu, powinniśmy równomiernie rozprowadzić go na całej powierzchni, starając się jednak nie nanieść go na szyby i lakier. Dzięki temu oszczędzimy sobie dodatkowej pracy przy czyszczeniu samochodu" - mówi Maciej Gieniul z Motointegratora.

Oprócz pielęgnacji samego poszycia dachu nie należy zapominać o uszczelkach, które przecież mają wpływ na to aby wilgoć nie dostawała się do środka auta. Aby uszczelki spełniały swoją rolę, należy regularnie konserwować je specjalnym silikonowym preparatem.

Profilaktyka procentuje

Regularne czyszczenie i zabezpieczanie dachu zgodnie z powyższymi wskazówkami sprawi, że będzie on odporny na warunki atmosferyczne i upływ czasu. Skuteczne zabezpieczenie przed wchłanianiem wilgoci pozwoli na podróżowanie kabrioletem niezależnie od tego, czy świeci słońce, czy pada deszcz. Nie zapominajmy również, że łatwiejsze utrzymanie dachu w czystości i ochrona przed pogarszaniem się jego wyglądu ma duże znaczenie w samochodach z miękkim dachem, który jest najbardziej charakterystycznym elementem odróżniającym go od zwykłych aut.