Choć lotnisko położone jest w azjatyckiej części Stambułu, w rajdzie wystartują prawie wszyscy najlepsi kierowcy rajdowi Europy - drugi w klasyfikacji generalnej Włoch Luca (Peugeot 207 S2000) i trzeci Maciej Oleksowicz (Ford Fiesta S2000).

Reklama

"W zeszłym roku startowaliśmy w Turcji po raz pierwszy, szutrowy rajd bardzo nam się podobał. Jego charakterystyka to bardzo równe, twarde i szybkie odcinki specjalne. Problemem są bardzo ostre kamienie, które mogą doprowadzić do przebicia opony. Trzeba używać ogumienia specjalnie wzmocnionego. Problemy może także sprawiać temperatura. W południe robi się już naprawdę bardzo ciepło, w samochodzie jest ok. 60 st. C. Trzy dni ścigania się w takich warunkach daje ostro w kość" - powiedział Oleksowicz.

W Stambule zabraknie jedynie lidera ME. Włoch Luca Rossetti (Fiat Punto Abarth S2000) zrezygnował ze startu z przyczyn osobistych, zamiast niego pojedzie dwukrotny mistrz Europy Renato Travaglia (Ford Fiesta S2000).

Wśród ponad 50 zgłoszonych załóg, są cztery z Polski: wspomniany już Maciej Oleksowicz, Szymon Ruta (Peugeot 207 S2000), Maciej Rzeźnik (Subaru Impreza) i ojciec Macieja Oleksowicza, Krzysztof (Subaru Impreza).

Trasa rajdu ma w sumie 638 km, w tym 237,8 km podzielonych na szesnaście odcinków specjalnych.

W klasyfikacji mistrzostw Europy zdecydowanie prowadzi Rossetti - 85 pkt. Oleksowicz zajmuje trzecie miejsce - 31 pkt. Polaka wyprzedza Betti - 47 pkt.

Mistrzostwa Europy obejmują w sezonie 2011 jedenaście imprez. Jedną z nich będzie Rajd Polski w dniach 23-25 września w rejonie Mikołajek. Rywalizację zakończy 27-29 października szwajcarski Rallye International du Valais.