Niedawno pisaliśmy o tym, że sześć sztuk lancii delta w wersji oro ze 190-konnym turbodieslem 1.9 Twinturbo MultiJet pod maską trafiło w ręce funkcjonariusze policji Warmii i Mazur.

Jeden z takich radiowozów (należący do drogówki w Mrągowie) stał się bohaterem filmu, który możecie obejrzeć klikając w poniższy link… 

>>>Oto policja w mocnej Lancii na ogonie piratów - ZOBACZ FILM

Każdy z tych samochodów ma zamontowany wideorejestrator oraz zestaw komputerowy z drukarką i oprogramowaniem. Dodatkowym wyposażeniem pojazdów są tablice świetlne służące do wysyłania poleceń typu "JEDŹ ZA MNĄ", "STOP POLICJA", które umieszczone są za tylną szybą pojazdów.

To radiowozy przygotowane na każdą okazję. Lancie Delta będą mogły rejestrować prędkość aut jadących przed, jak i za oznakowanym radiowozem. Dodatkowo policjanci będą nagrywać inne wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu drogowego - niezapięte pasy, rozmowa przez telefon komórkowy, jazda bez świateł itp.

Sercem policyjnej Delty jest doładowany silnik 1.9 Twinturbo MultiJet. Zastosowano w nim dwie turbosprężarki - jedną kompaktową, o niewielkiej bezwładności, dla zapewnienia szybkiej i dynamicznej reakcji już przy niskich obrotach oraz drugiej, o większych rozmiarach, dla zapewnienia bardzo wysokiej mocy.

Co potrafi Lancia Delta w policyjnym mundurze? - czytaj dalej>>>


Efekt? Moc maksymalna 190 KM i maksymalny moment obrotowy 400 Nm przy 2000 obr./min. Wysoki współczynnik mocy (około 100 KM/litr), to wartość zarezerwowana dla silników benzynowych o sportowym zacięciu. Jeszcze bardziej interesującą cechą jest dostępność momentu obrotowego o wartości aż 300 Nm już przy 1250 obr./min. 

Osiągi - przyspieszenie od zera do 100 km/h trwa 7,9 s (tak jest w katalogu producenta, pan policjant widocznie trochę "stuningował" swój radiowóz ). Prędkość maksymalna - 222 km/h. 

Lancia Delta to także bezpieczny samochód, który w teście zderzeniowym Euro NCAP otrzymał najwyższą możliwą pięciogwiazdkową ocenę. O pasażerów troszczy się m.in. 6 poduszek powietrznych (przednich, bocznych i kurtyn, montowanych seryjnie w całej gamie) i trzypunktowe pasy bezpieczeństwa z napinaczami oraz ogranicznikami siły napięcia. 

Poza tym samochody jakimi policja patroluje drogi są nie tylko szybkie i bezpieczne lecz także komfortowe - wyposażenie wersji Oro to m.in. w przednie światła do jazdy dziennej w technologii LED, automatyczna klimatyzacja także z nawiewem na tylną kanapę.

Przypominamy, że tak wyposażone Delty poza komendą powiatową w Mrągowie trafiły też do policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie oraz do komend miejskich w Olsztynie i Elblągu a także do powiatowych w Ostródzie i Giżycku. Wartość jednego samochodu to ok. 127 tys. zł.