Inne
Reklama

Najchętniej wystawianymi na sprzedaż markami samochodów osobowych w czasie wakacji były: Volkswagen, Opel oraz Ford. Poza pierwszą trójką w rankingu otoMoto.pl, uplasowały się: Renault, Audi, Mercedes oraz BMW. Stawkę zamykają Fiat, Peugeot oraz Toyota. W czerwcu, lipcu oraz sierpniu dla tych 10 marek zamieszczono łącznie prawie 600 tys. ogłoszeń.

W zestawieniu 10 najczęściej sprzedawanych na stronach otoMoto.pl modeli w tym samym okresie dominował Volkswagen Golf trzeciej generacji. Tuż za popularną „trójką” znalazły się: Volkswagen Passat, a także Opel Astra oraz Opel Vectra. 5 lokatę zajęło Audi A4 wyprzedzając bardzo popularnego wciągu ostatnich 2 lat Forda Focusa oraz Renault Lagunę i Forda Mondeo. Ostatnie miejsca w wakacyjnym rankingu, zajęły Opel Corsa i Renault Megane.

Polacy najchętniej wystawiali na sprzedaż samochody z nadwoziami typu hatchback, sedan oraz kombi – dotyczyło ich ponad 630 tys. ogłoszeń. Z pozoru popularne ostanio vany były reprezentowane w wakacje w 59 tys. ofertach sprzedaży, plasując się na 4 lokacie, ale wyprzedziły auta typu coupe, które w wakacje wystawiono na sprzedaż ponad 31 tys. razy. Samochody terenowe i SUV zajęły odpowiednio 6 i 7 miejsce, gromadząc łącznie ponad 49 tys. ofert. Stawkę zamykają kabriolety, które wystawiano w wakacje na sprzedaż zaledwie ponad 11 tys. razy.Najczęściej wystawiano na sprzedaż samochody z silnikami zasilanymi benzyną – było ich więcej niż silników zasilanych olejem napędowym i LPG. W zestawieniu pojemności dominowały: 2,5-litrowy, 2,0-litrowy, 1,9-litrowy oraz 1,8-litrowy. Natomiast najczęściej występującymi tego lata kolorami lakierów były: czarny, srebrny oraz granatowy. W wakacje na otoMoto.pl wystawiono łącznie 294 tys. samochodów w tych kolorach. Zielone, niebieskie oraz czerwone dwukrotnie rzadziej były oferowane, gromadząc łączną liczbę ponad 139 tys. ofert.

Reklama

"W wakacje tempo na rynek aut używanych uległo spowolnieniu. Z naszych obserwacji wynika, iż handlarze, jak i poszukujący aut są najbardziej aktywni na wiosnę - w kwietniu oraz maju. Z początkiem czerwca liczba zapytań spada średnio o 30 proc, a zamieszczanych ogłoszeń o 35 proc. Jednocześnie zauważyliśmy, że od początku 2010 roku mamy do czynienia ze znacznym przerostem podaży nad popytem" - komentuje Marcin Świć, dyrektor serwisów motoryzacyjnych Allegro.

Najbardziej poszukiwane przez wakacyjnych nabywców marki to: Volkswagen, Mercedes oraz Audi. W ciągu ostatnich 3 miesięcy w wyszukiwarce otoMoto.pl odnotowano ponad 160 tys. zapytań odnośnie tych trzech niemieckich marek. W zestawieniu wyszukiwanych modeli samochodów także królowały Volkswageny - w czasie tegorocznych wakacji najchętniej poszukiwano Golfów oraz Passatów.

Na podium rankingu 10 najchętniej wyszukiwanych modeli znalazło się także Audi A4, wyprzedzając Opla Astrę oraz Volkswagena Polo. Tuż za autami z fabryki w Wolfsburgu uplasowały się auta z zakładów motoryzacyjnych w Ingolstadt - Audi A6 oraz jego mniejszy brat A3. Przywiązanie do marek z rodziny Volkswagen potwierdza 8 miejsce ich czeskiej kuzynki Skody Octavii. Pierwsze nieniemieckie auto to Totoya Avensiss, która zajęła przedostatnią lokatę. Stawkę 10 najchętniej wyszukiwanych modeli zamyka Ford Focus.