Prezes Audi AG Rupert Stadler oświadczył na wspólnej konferencji prasowej z premierem Węgier Viktorem Orbanem w Budapeszcie, że rozbudowa będzie się wiązała ze stworzeniem 1800 nowych miejsc pracy w zakładach w Gyoer (zachód Węgier).

Reklama

Orban zaznaczył, że rozbudowa zakładów Audi może dać Węgrom w sumie 6 tys. nowych miejsc pracy, jeśli uwzględnić dostawców firmy. Według niego, po ukończeniu inwestycja może powiększyć węgierski PKB o 2 proc.

W zakładach w Gyoer ma powstać pełna linia montażowa, która począwszy od 2013 r. będzie produkować około 125 tys. samochodów rocznie.

Według Stadlera rozbudowanie zakładów w Gyoer umożliwi koncernowi Audi "zrealizowanie ambitnych celów rozwoju".
Audi, który jest filią Volksvagena AG, zdecydowanie zwiększył w ostatnich miesiącach sprzedaż.

Od rozpoczęciu działalności na Węgrzech w 1993 r. Audi zainwestowało w Gyoer 3,89 mld euro. Montowanie samochodów rozpoczęto w 1998 r. przy zatrudnieniu 200 osób. Obecnie fabryka zatrudnia 5700 pracowników.

Wiceprezes Opla Reinald Hoben powiedział - również na wspólnej konferencji prasowej z Orbanem - że jego firma zainwestuje 500 mln euro w rozbudowę swoich zakładów produkujących silniki w zachodnich Węgrzech. Inwestycja ta będzie się łączyć ze zwiększeniem zatrudnienia o 800 osób w krótkiej perspektywie i o kolejne 200 osób w dalszej. Następne 2,5-3 tys. etatów powstanie u dostawców Opla.