Najważniejsza premierą brytyjskiego salonu samochodowego w Londynie jest najnowsza limuzyna Opla, czyli insignia. Znane są już ceny tego auta w Niemczech.

Podstawowy model insigni czyli czterodrzwiowy sedan z silnikiem benzynowym 1.6/115 KM kosztuje od 22 700 euro (ponad 73 tys. zł). Insignię z turbodieslem 2.0 CDTI/110 KM można kupić już za 24 300 euro (ponad 86 tys. zł). Standardowe wyposażenie to klimatyzacja, radioodtwarzacz CD, komputer pokładowy, elektryczna regulacja wysokości fotela kierowcy plus systemem ESP i kontrola trakcji. Sprzedaż rozpocznie się przed końcem roku.

W Polsce insignia pojawi się zaraz na początku 2009 r. Cennik? Głęboko ukryty w sejfach Opla.

Jednak to nie wszystko spod skrzydeł General Motors. W Londynie Saab zaprezentował dwa prototypy - 9-X BioHybrid i 9-4X BioPower Concept. Pierwszy z nich to zwiastun auta klasy kompakt - konkurenta dla BMW serii 1 i volvo C30. Drugi zapowiada rywala dla BMW X3 i volvo XC60.

Ford odsłonił światu najlepsze wcielenie focusa czyli model RS - na razie w wersji prototypowej. Co wymyślili tym razem? Samochód powstał na bazie focusa ST, który obecnie stoi na szczycie kompaktów z Kolonii. Monstrum zamknięte pod wściekle zieloną karoserią ma 2.5 litra i pięć cylindrów w rzędzie poganianych przez doładowanie. Efekt? Nokautujący - 300 KM, 410 niutonometrów. Spece obiecują doskonały stosunek mocy do masy i na dowód wyciągają kwity z wewnętrznych testów. Sprint do setki trwa mniej niż 6 sekund.

Kolejna nowość od Forda to przebojowa fiesta. W Londynie debiutowały dwie odmiany - usportowiona 120-konna oraz niezwykle oszczędna i ekologiczna wersja 1.6/90 KM ECOnetic - emisja dwutlenku węgla poniżej 100 gramów na kilometr podróżowania.

Renault pojawiło się z mocnym uderzeniem. 230-konne megane R26.R to odchudzona o 123 kg "zwykła" megane F1 team R26. Francuska maszyna zdobyła słynne Zielone Piekło - dokładnie w 8 minut 17 sekund. To najszybciej przejechane 20,8 km autem przednionapędowym tej wielkości. Słowem - rekord.

Więcej nowość z show na Wyspach Brytyjskich zobaczycie na filmie. Zapraszamy…