Dziennik Gazeta Prawana logo

Nowa fiesta już się robi!

15 sierpnia 2008, 17:55
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nowa fiesta już się robi!
Inne
Ford świętuje wielkie wydarzenie. Wystartowała produkcja najnowszej generacji fiesty. Pierwszy samochód zjechał już z taśmy montażowej fabryki w Kolonii. Jednak inwazję zaplanowano na cały świat…
Przebój murowany!
Nowa fiesta już się robi!

Tak jak niegdyś legendarny model T, najnowsza Fiesta jest globalnym autem, którym Ford jedzie na podbój kuli ziemskiej. To pierwszy samochód koncernu zbudowany w ramach nowego globalnego systemu projektowania (Global Product Development System), który umożliwia lepsze dopasowanie bazowego modelu do potrzeb poszczególnych rynków.

Mało tego, to też pierwszy produkt zrealizowany zgodnie z wizją szefa koncernu Alana Mulally’a - "One Ford" ("jeden Ford"). Mówiąc w skrócie – chodzi o to, że na całym świecie powstają modele o zbliżonej, charakterystycznej dla marki stylistyce i wykorzystujące te same podzespoły techniczne.

Dlatego poza niemiecką fabryką w Kolonii, od stycznia 2009 r. samochód będzie produkowany w hiszpańskich zakładach w Walencji. Potem autko wyrusza poza Europę. Do 2010 r. produkcja Forda Fiesty wystartuje również w fabrykach w Chinach, Tajlandii i Meksyku. Oznacza to, że fiesta będzie sprzedawana nie tylko w Europie, ale też w Azji, Afryce, Australii i Ameryce Północnej.

Skąd moc? Ford pomyślał o każdym - będzie w czym wybierać. Benzynówki to 1.25 o dwóch rodzajach mocy 60 i 82 KM, 1.4/96 KM. Absolutna nowość to topowy motor 1.6/120 KM (Ti-VCT - znaczy, że w tym silniku zastosowano zmienne fazy rozrządu - efekt większa moc, mniejsze spalanie i czystsze spaliny).

120-konny silnik rozpędzi najciekawszą wersję Sport. Taka fiesta powinna pędzić do 100 km/h w 9,9 s. Obniżone zawieszenie zadba o frajdę z jazdy - znając Forda tej nie zabraknie ani na prostej, ani tym bardziej kiedy droga zacznie skręcać…

Turbodiesle? Dwa na starcie - 1.4 TDCi/68 KM lub 1.6 TDCi/90 KM (z filtrem cząsteczek stałych, także jako wersja Sport). Jeszcze w 2008 roku pojawi się ekologiczna fiesta 1.6/90 KM ECOnetic - emisja dwutlenku węgla poniżej 100 gramów na kilometr podróżowania.

Każdy z silników odda moc przez 5 biegów skrzyni manualnej. Tylko w przypadku benzynowego motoru 1.4 Ford daje możliwość wymiany na 4-stopniowy automat.

Wróćmy jeszcze do Kolonii. W przystosowanie fabryki do produkcji fiesty Ford zainwestował 455 milionów euro. Do końca 2008 roku z taśmy zjedzie 148 tys. aut. Kiedy zakład wkręci się na pełne obroty, wtedy dziennie powstanie 1900 samochodów (fiesta i fusion, łącznie na trzech zmianach).

Na finał ciekawostka - kariera fiesty rozpoczęła się w 1976 roku. Przez 22 lata Ford sprzedał aż 12 milionów sztuk tego auta. Teraz przed najnowszą, siódmą generacją malucha stoi poważne zadanie - zawojować świat. Szanse? Narozrabia jak się patrzy...

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło dziennik.pl
Zapisz się na newsletter
Zmiany w przepisach dla kierowców, najświeższe informacje ze świata motoryzacji, premiery, testy najnowszych modeli aut, porady. Od kiedy zakaz samochodów spalinowych? Czy pieszy ma zawsze pierwszeństwo? Gdzie zainstalują nowe fotoradary i kamery odcinkowego pomiaru prędkości? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w newsletterze Auto.dziennik.pl.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj