Kwiatkowski powiedział, że drogi, na których pasy ruchu są rozdzielone, są dużo bezpieczniejsze od innych dróg. Dodał, że w Polsce jest kilkanaście instytucji i służb mundurowych, zajmujących się ruchem drogowym. Ich działania trzeba skoordynować, NIK postuluje więc włączenie Inspekcji Transportu Drogowego do struktur policji i powierzenie odpowiedzialności za bezpieczeństwo ruchu drogowego ministrowi spraw wewnętrznych.

Reklama

Krzysztof Kwiatkowski dodał, że zasady używania fotoradarów zostały wypaczone. Fotoradary są ustawiane nie tam, gdzie dochodzi do największej liczby wypadków, ale tam, gdzie można uzyskać większy dochód z mandatów. Prezes NIK dodał, że zaraz po jego wystąpieniu w Sejmie odbędzie się debata nad zmianami przepisów, dotyczących fotoradarów.

CZYTAJ TAKŻE Tak Polacy wyłudzają odszkodowania za wypadki na niby. Ekspert odsłania kulisy i metody>>>

Kwiatkowski przyznał, że w ostatnich latach spadła w Polsce liczba zabitych i rannych w wypadkach drogowych. Proces ten zachodzi jednak w całej Europie. Prezes NIK podkreślił, że pod względem bezpieczeństwa drogowego Polska zajmuje przedostatnie miejsce w Unii Europejskiej. Zapowiedział, że Izba przeprowadzi w przyszłym roku kontrolę dotyczącą tylko bezpieczeństwa pieszych.