ITD odlicza dni do uruchomienia pierwszych urządzeń z puli 20 systemów rejestrujących wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Nowe urządzenia dołączą do arsenału, jakim obecnie dysponuje Inspekcja Transportu Drogowego - są to 344 fotoradary stacjonarne i 29 samochodów, które także działają jak fotoradary.

Reklama

Ile będzie kosztować nowa "sieć do wyłapywania na czerwonym"?

- Koszt zakupu oraz instalacji 20 urządzeń rejestrujących wjazd pojazdu na czerwonym świetle to niecałe 7 mln zł. Pierwsze urządzenia zaczną działać już na przełomie grudnia i stycznia - mówi w rozmowie z portalem dziennik.pl Łukasz Majchrzak z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD).

Majchrzak podkreśla, że doświadczenia innych instytucji, m.in. straży miejskiej w Warszawie wskazują, że rejestratory wjazdu na czerwonym świetle w znacznym stopniu przyczyniają się do poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego; wpływają również na zwiększa płynność ruchu.

Ze statystyk policji wynika, że w 2013 roku wjazd na czerwonym świetle był przyczyną 481 wypadków spowodowanych przez kierujących, w których zginęło 20 osób, a 695 zostało rannych.

Reklama

Nowe urządzenia, których wykorzystywanie planuje Inspekcja Transportu Drogowego, będą działały na zasadzie wideodetekcji. - Kamery nie będą mierzyć prędkości. Mają obserwować drogę i wyłapywać te auta, które mimo czerwonego światła wjechały na skrzyżowanie - opisuje przedstawiciel CANARD.

Reklama

Urządzenia zostaną ustawione w 20 miejscowościach, przez które przebiegają drogi krajowe, w lokalizacjach szczególnie niebezpiecznych. Kierowcy powinni uważać m.in. w: Markach, Olkuszu, Pile, Lęborku, Ropczycach, Komornikach, Stalowej Woli czy miejscowości Jabłonna.

Lista 20 miejsc, w których staną kamery rejestrujące wjazd na czerwonym świetle
pobierz plik

Przypominamy, że w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2014 roku inspektorzy ITD wystawili kierowcom aż 328 tys. mandatów. To o aż 25 procent więcej niż w całym 2013 roku.

W planach do końca 2015 roku, poza wspomnianymi 20 urządzeniami rejestrującymi wjazd pojazdu na czerwonym świetle, zapisano także zamontowanie 100 dodatkowych fotoradarów (44 z nich stoi już przy polskich drogach, zatem będzie ich łącznie 400) oraz 29 urządzeń rejestrujących do odcinkowego pomiaru średniej prędkości.

CZYTAJ TAKŻE NEWS dziennik.pl: GITD przez 9 miesięcy 2014 wystawiła więcej mandatów niż przez cały 2013>>>