Od października 2015 roku mają wejść w życie nowe zasady dotyczące obowiązkowego montowania systemu alarmowego w nowych pojazdach.

Reklama

Sprawozdanie w tej sprawie przyjęła komisja Parlamentu Europejskiego ds. rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów.

E-Call ma przyczynić się do zmniejszenia liczby śmiertelnych wypadków w Europie , w których w roku 2012 życie straciło blisko 30 tysięcy osób.

Zamontowany w samochodzie system eCall w razie wypadku będzie nawiązywał natychmiastowe połączenie z numerem 112. Nawet, jeśli pasażerowie nie będą w stanie mówić, system ten utworzy wiadomość alarmową. Zawierać ona będzie dokładną lokalizację samochodu, czas wypadku, kierunek jazdy i opis pojazdu.

Koszt instalacji systemu w nowym samochodzie szacuje się na mniej niż 200 złotych. Europosłanka Platformy Obywatelskiej Róża Thun koordynowała prace nad sprawozdaniem w sprawie eCall. Jej zdaniem, dzięki takiemu rozwiązaniu, służby alarmowe będą mogły szybciej dotrzeć na miejsce wypadku, zmniejszając ryzyko śmierci i poważnych obrażeń.

Reklama

Raport przyjęty dziś przez część europosłów musi być jeszcze przegłosowany na sesji plenarnej. Odbędzie się to najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu.