Rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski podkreśla, że czas listopadowych świąt to również okres wzmożonej aktywności złodziei. Dlatego lepiej nie brać na cmentarz drogich przedmiotów, a torebki czy saszetki nie zostawiać na przykład na cmentarnej ławce. Kiedy wokół grobów przechodzą setki osób łatwo o kradzież.

Reklama

Marek Konkolewski z komendy głównej radzi, aby na groby wybrać się komunikacją miejską. Przed cmentarzami mimo zmian i dodatkowych parkingów, mogą tworzyć się korki i nie być miejsca na zaparkowanie. W wielu miastach uruchomiono specjalne linie cmentarne i tylko one będą pozwalały skutecznie dojechać pod samą bramę cmentarza.

W drodze na cmentarze kierowcy powinni nie dać się zwieść pozorom. Dobra pogoda nie oznacza, że jest bezpieczniej niż zimą. Szczególnie podczas hamowania na jezdni pokrytej liśćmi można stracić panowanie nad samochodem - mówi Konkolewski.

Policja podkreśla, że więcej patroli można się spodziewać na głównych arteriach w kraju i wokół cmentarzy. Tam nie wolno jechać "na pamięć", ale dokładnie zapoznać się ze zmianami w ruchu. Część ulic może być zamknięta lub jeden pas udostępniony dla parkujących.