BOŚNIA I HERCEGOWINA

Waluta i kurs wymiany: marka, 1 BAM = 0,5 EUR

Opłaty drogowe: Płatny jest odcinek autostrady A1 Sarajewo – Zenica. Kosztuje około 6,5 zł.

Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 50 km/h; – poza terenem zabudowanym: 80 km/h; – na autostradach: 100 km/h.

Dopuszczalna zawartość alkoholu: 0,3 promila.

Mandaty: Nieużywanie pasów bezpieczeństwa – 7,5 euro, maksymalny mandat za prędkość to 100 euro.

Uwagi: Granicę przekroczymy na podstawie dowodu osobistego. Światła obowiązkowe przez całą dobę. Należy wozić ze sobą komplet zapasowych żarówek.

BUŁGARIA

Waluta i kurs wymiany: lew (BGN) = 2,13 zł

Opłaty drogowe: Obowiązują winietki (także na drogi krajowe). Tygodniowa kosztuje 5 euro, miesięczna – 13 euro.

Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 50 km/h; – poza terenem zabudowanym: 100 km/h; – na autostradach: 140 km/h.

Dopuszczalna zawartość alkoholu: 0,5 promila.

Mandaty: Za przekroczenie prędkości można dostać od 10 do 250 BGN.

Uwagi: Niewiele zmieniły się zwyczaje policji – auta z zagranicznymi rejestracjami zatrzymuje z byle powodu i chętnie wyciąga ręce po euro.

CHORWACJA

Waluta i kurs wymiany: kuna, 1 HRK = 0,56 PLN

Opłaty drogowe: Obowiązują jednorazowe opłaty za przejazd konkretnymi odcinkami. Przykładowo przejazd autostradą A1 z Zagrzebia do Splitu kosztuje 100 złotych.

Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 50 km/h; – poza terenem zabudowanym: 90 km/h; – na autostradach: 130 km/h.

Dopuszczalna zawartość alkoholu: 0,0 promila.

Mandaty: Za przekroczenie prędkości w mieście o 50 km/h możemy zapłacić równowartość 8000 zł. Policja ma prawo zatrzymać dokumenty turysty do czasu uregulowania przez niego mandatu.

Uwagi: Granicę przekroczymy na podstawie dowodu osobistego. Zdarzają się oszustwa na autostradach i stacjach paliw – zawsze należy porównywać kwotę żądaną przez kasjera ze wskazaniami na dystrybutorze lub z cennikiem.

CZARNOGÓRA

Waluta i kurs wymiany: euro, 1 EUR = 4,18 zł

Opłaty drogowe: Obowiązkowa opłata ekologiczna przy wjeździe – 10 euro.

Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 60 km/h; – poza terenem zabudowanym: 80 – 100 km/h; – na autostradach: 120 km/h.

Dopuszczalna zawartość alkoholu: 0,5 promila.

Mandaty: Za jazdę pod wpływem alkoholu – 150 euro. Za przekroczenie prędkości policja rzadko nakłada kary większe niż 50 euro.

Uwagi: Granicę przekroczymy na podstawie dowodu osobistego. Światła obowiązkowe przez całą dobę, ponadto należy wozić ze sobą komplet zapasowych żarówek.

ESTONIA

Waluta i kurs wymiany: euro, 1 EUR = 4,18 zł

Opłaty drogowe: Wszystkie drogi są bezpłatne.

Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 50 km/h; – poza terenem zabudowanym: 90 km/h; – na autostradach: 110 km/h.

Dopuszczalna zawartość alkoholu: 0,0 promila.

Mandaty: Za jazdę pod wpływem alkoholu – ponad 1000 euro, za przekroczenie dozwolonej prędkości od 35 km/h – do 200 euro.

Uwagi: Światła obowiązkowe przez całą dobę.

LITWA

Waluta i kurs wymiany: Lit, 1 LTL = 1,21 zł

Opłaty drogowe: Wszystkie drogi są bezpłatne.

Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 50 km/h; – poza terenem zabudowanym: 90 km/h; – na autostradach: 130 km/h.

Dopuszczalna zawartość alkoholu: 0,0 promila.

Mandaty: Przekroczenie prędkości – od 40 do 1500 LTL i ewentualne zatrzymanie prawa jazdy na maks. 18 mies.

Uwagi: Światła przez całą dobę. Policja zatrzymuje za bardzo małe przekroczenia prędkości (nawet o 5 km/h).

ŁOTWA

Waluta i kurs wymiany: Łat, 1 LVL = 6,0 PLN

Opłaty drogowe: Czasami pobierana jest opłata za wjazd do centrum miasta (np. 1 LVL za wjazd do Jurmali).

Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 50 km/h;– poza terenem zabudowanym: 90 km/h; – na drogach dwupasmowych: 110 km/h;

Dopuszczalna zawartość alkoholu: 0,0 promila.

Mandaty: za przejazd na czerwonym świetle – od 20 do 100 LVL, przekroczenie prędkości – do 400 LVL.

Uwagi: Światła obowiązkowe przez całą dobę.

MACEDONIA

W aluta i kurs wymiany: denar, 100 MKD = 6,93 PLN

Opłaty drogowe: Płatne są autostrady i drogi szybkiego ruchu. Np. przejazd ze Skopje do Petroveca kosztuje równowartość 2 zł.

Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 50 km/h; – poza terenem zabudowanym: 80 km/h; – na autostradach: 120 km/h.

Dopuszczalna zawartość alkoholu: 0,5 promila.

M andaty: Za nieużywanie świateł mijania możemy dostać równowartość 140 zł., Przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h – od 200 zł w górę.

Uwagi: Obowiązkowe światła. Dzieci do 12. roku życia nie mogą podróżować na przednich siedzeniach.

NORWEGIA

Waluta i kurs wymiany: korona, 1 NOK = 0,56 zł

O płaty drogowe: Obowiązują opłaty za przejazd konkretnymi odcinkami dróg. Ceny zależą od rodzaju drogi i konkretnego odcinka. Płatny jest również wjazd do centrów niektórych miast, m.in. w Trondheim i Oslo (30 koron za dzień).

Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 50 km/h, – poza terenem zabudowanym: 80 km/h; – na autostradach: 90–100 km/h

Dopuszczalna zawartość alkoholu: 0,2 promila.

Mandaty: Brak zapiętych pasów bezpieczeństwa – 750 koron, przejazd na czerwonym świetle – 5200 koron. Przy przekroczeniu prędkości do 35 km/h do 7800 koron, powyżej 35 km/h – sprawa kierowana jest do sądu.

RUMUNIA

Waluta i kurs wymiany: lej (RON) = 0,91 zł

Opłaty drogowe: Obowiązują e-winiety. Kierowca podaje swoje dane oraz dane rejestracyjne samochodu i liczbę dni pobytu na terenie Rumunii, które są wprowadzane do bazy danych centrum informacji drogowej Cestrin. Tygodniowa e-winieta dla auta osobowego kosztuje 3 euro, a 30-dniowa – 7 euro. Płatne są również mosty na Dunaju i to słono – przejazd kosztować może nawet 10 euro.

Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 50 km/h; – poza terenem zabudowanym: 90 –100 km/h; – na autostradach: 130 km/h.

Dopuszczalna zawartość alkoholu: 0,0 promila.

Mandaty: Za przekroczenie prędkości możemy otrzymać nawet 780 lei mandatu. Coraz częściej za duże wykroczenia (np. wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu) policja rekwiruje prawo jazdy na określony czas (od 14 do 90 dni).

Uwagi: Dzieci do lat dwunastu nie można przewozić na przednich fotelach.

SZWECJA

Waluta i kurs wymiany: korona, 1 SEK = 0,48 zł

Opłaty drogowe: Cała sieć dróg jest bezpłatna.

Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 30 – 60 km/h – poza nim: 70 –100 km/h – na autostradach: 100 – 120 km/h.

Dopuszczalna zawartość alkoholu: 0,2 promila.

Mandaty: Przejazd na czerwonym świetle – 1200 koron, niezapięte pasy bezpieczeństwa – 600 koron, przekroczenie prędkości do 30 km/h – do 2000 koron, powyżej 30 km/h – sprawa kierowana jest do sądu.

Uwagi: Najwięcej wypadków w Szwecji powodują... renifery. Należy zachować ostrożność szczególnie nocą.

UKRAINA

Waluta i kurs wymiany: hrywna (UAH) = 0,42 PLN

O płaty drogowe: Przed wjazdem, jeszcze na granicy uiszcza się jednorazową opłatę ekologiczną, której wysokość uzależniona jest od pojemności silnika auta i waha się między 5 a 50 dolarów.

Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 60 km/h; – poza terenem zabudowanym: 90 km/h; – na autostradach: 130 km/h.

Dopuszczalna zawartość alkoholu: 0,2 promila.

Mandaty: W zasadzie na Ukrainie nie obowiązuje coś takiego, jak taryfikator. Policja karze kierowców według własnego uznania, a auto z obcą rejestracją jest traktowane jako potencjalna ofiara.

Uwagi: Kierowcy jeżdżący nocą bez włączonych świateł, policja czyhająca w krzakach – u naszych sąsiadów uważać trzeba na wszystko. Rekompensuje to tanie paliwo.