Prowadząca śledztwo w sprawie zabójstwa generała Marka Papały łódzka prokuratura ogłosiła, że szef polskiej policji zginął, gdy próbował udaremnić kradzież swojego samochodu - daewoo espero. Śledczy doszli do takiego wniosku po 14 latach badania tej tajemniczej sprawy.

Reklama

Zarzut zabójstwa usłyszało dwóch gangsterów, w tym przywódca gangu złodziei o pseudonimie Patyk. Aresztowano w sumie pięć osób. Takie ustalenia prokuratury nie przekonują jednak prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Rabunek samochodu tej marki z użyciem broni jest niezwykle rzadki - twierdzi Jarosław Kaczyński. - I akurat miało to dotyczyć komendanta policji, osoby, która bardzo dużo wie i miała wyjechać na Zachód - powątpiewa. Nadinspektor zginął tuż przed wyjazdem do USA.

>>>Limuzyna Kaczyńskiego do kupienia w internecie

A jak wglądają policyjne statystyki kradzieży samochodów z tamtego okresu? "Gazeta Wyborcza" podkreśla, że ważnym elementem sprawy jest wykaz rozbójniczych kradzieży samochodów, do których doszło w okresie od 1 kwietna do 30 czerwca 1998 r. na warszawskim Mokotowie (tam mieści się ul. Rzymowskiego).

Z policyjnych statystyk wynika, że takich przypadków było 29 - w siedmiu użyto broni palnej. Złodzieje bili kierowców i wyrzucali ich z samochodów. Przeszło połowa zrabowanych samochodów to mercedesy, bmw i vw passaty. Na liście są też mniej wystawne auta - ople astra, corsa, vw golf, fiaty punto i brava, a nawet polonez caro i daewoo lanos.

Jak czytamy w GW motyw zabójstwa - kradzież daewoo espero - może szokować, dlatego autorzy analizy podkreślają, że w 1998 r. był to ''pojazd nowszej generacji o bogatym wyposażeniu i silniku 2000 cm3. Obecnie wydawać by się mogło, że był pojazdem mało atrakcyjnym, jednak w 1998 r. w porównaniu do polonezów, które często, a może przede wszystkim kradł Igor Ł. wraz kolegami, daewoo espero było pojazdem lepszym i atrakcyjnym''.

Policjanci przyjrzeli się też statystykom kradzieży daewoo espero. W tamtym czasie w Warszawie skradziono ich 14 - w tym 5 na Ursynowie (niedaleko miejsca zabójstwa). Jeden skradziono napadając na kierowcę.

Jakim złodziejem był Igor Ł. pseudonim Patyk? Wówczas miał 24 lata a na koncie co najmniej 99 udowodnionych kradzieży samochodowych, w tym dziewięć z rozbojem. Porywał auta z pasażerami w środku, potem ich wyrzucał (także małe dzieci). W trakcie kradzieży mercedes jego właściciela pobił i sterroryzował bronią. Kierowcę hondy wlókł przez kilometr uczepionego drzwi. Kradnąc innego mercedesa, potrącił policjanta, który próbował go zatrzymać.