Firma chce znacznie zwiększyć odsetek odpadów poddawanych recyklingowi, dzięki czemu ilość śmieci wywożonych na wysypiska ma zmniejszyć się o 70 proc. Oznacza to redukcję średniej ilości odpadów produkcyjnych na pojazd z 5 kg w 2011 roku do 1,5 kg w 2016 roku.

Ponadto, przyjmując roczną wartość produkcji na poziomie 1,2 mln pojazdów, Ford planuje również w tym samym okresie zaoszczędzić 2,3 mln euro oraz około miliarda litrów wody rocznie, dzięki ograniczeniu jej zużycia o 30 proc. Oznacza to średnią oszczędność 1100 litrów na każdy wyprodukowany samochód. Od 2007 roku koncern ograniczył ilość odpadów o 40 proc., a ilość zużywanej wody o 37 proc.

Nowy plan uwzględnia modyfikacje w zakładach produkcyjnych w belgijskim Genk, hiszpańskiej Walencji, niemieckim Saarlouis oraz Kolonii, a także w brytyjskim Southampton, Bridgend oraz Dagenham. Fabryki w Genk, Saarlouis oraz Kolonii podjęły już uprzednio zdecydowane kroki mające na celu redukcję ilości odpadów wysyłanych na wysypiska śmieci i dołączyły obecnie do grona zakładów, które generują zerowe ilości odpadów.