Specjaliści z Euro NCAP ogłosili największe hity samochodowe jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Nie zostawili też suchej nitki na autach, które wypadły beznadziejnie w testach zderzeniowych…

Reklama

W 2011 roku Euro NCAP niszczącym doświadczeniom poddał 53 nowe auta - w tym po raz pierwszy na warsztat trafiły samochody elektryczne (na liście są np. opel ampera (chevrolet volt), mitsubishi i-MiEV, nissan leaf).

Inne

A oto najbezpieczniejsze auta 2011 roku w poszczególnych klasach:

- SUV - audi Q3
- auta miejskie - chevrolet aveo
- auta kompaktowe - ford focus
- minivany - mercedes klasy B
- duże samochody rodzinne - volvo V60Jedenaście samochodów zdobyło 4 gwiazdki, na liście są m.in. jeep grand cherokee, lancia voyager, fiat panda, kia picanto, jaguar XF.

Co ciekawe, sensacyjnym wynikiem popisali się przedstawiciele chińskiej motoryzacji - geely emgrand EC7 i MG6 - te dwa auta otrzymały także 4 gwiazdki. To dowód na to, że producenci z zza Wielkiego Muru zaczynają robić postępy. Jest to też przestroga dla koncernów europejskich - inżynierowie z Dalekiego Wschodu mówią "uwaga, gonimy was!"... Można spodziewać się, że wynik testu będzie kolejnym atutem poza ceną w walce o kierowców europejskich.

Najgorszy wynik 2011 roku należy do dacii duster - tylko dwie gwiazdki.

Pięć gwiazdek dostały m.in. chevrolet malibu, mercedes klasy M, toyota yaris, lexus CT200h, opel zafira tourer, hyundai ix20 i BMW X1.

Inne / GM

Zdaniem rzeczoznawców Euro NCAP na uwagę zasługują ogólne wyniki które zdobył ford ranger - spece określają rezultat tego pikapa jako "niezwykły" i "imponujący". W opinii testujących nowy ranger zapisuje się na kartach motoryzacyjnej historii jako pierwszy pickup, który uzyskał najwyższą ocenę 5 gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP.