Listę „Greenest vehicles” przygotowała Amerykańska Rada na Rzecz Energetycznie Wydajnej Gospodarki ACEEE (American Council for Energy-Efficient Economy).

Mitsubishi i może poszczycić się wynikiem 58 pkt, obliczonym wg systemu rankingowego ACEEE, który jest jednocześnie najwyższym tzw. Green Score (ekologicznym wynikiem) w historii rankingu od 1998 roku.

Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę emisję, generowaną podczas produkcji prądu elektrycznego, potrzebnego do napędu Mitsubishi, to i tak samochód ten bez problemu dystansuje inne modele dostępne na dzisiejszym rynku - powiedział Shruti Vaidyanathan, główny analityk pojazdów ACEEE.

Jak podaje ACEEE, samochody które znajdują się na liście najbardziej ekologicznych, oceniane są na podstawie wielu kryteriów, m.in. emisji spalin, zużycia paliwa oraz emisji gazów, które przyczyniają się do zmiany klimatu. Ponadto, począwszy od tegorocznej edycji, ACEEE wprowadziło zmiany w metodologii oceniania - by móc dokładniej określić wpływy danego samochodu na środowisko np. poprzez oszacowanie śladu ekologicznego powstającego w procesie produkcyjnym czy podczas pozyskania gazu ziemnego. 

Biorąc pod uwagę różnorodność dostępnych na rynku technologii oraz dużą liczbę wysokowydajnych klasycznych samochodów, znalezienie się na liście tych najbardziej przyjaznych środowisku staje się dla producentów prawdziwym wyzwaniem - dodaje Vaidyanathan. Samo wykorzystanie najnowszych technologii nie jest jeszcze gwarancją znalezienia się w czołówce.

Listy najbardziej ekologicznych samochodów ("Greenest Vehicles") oraz proekologicznych rozwiązań ("Greener Choices") znajdują się w zestawieniu Green Book Online. Zestawienie to, jak twierdzi ACEEE, jest "corocznym rankingiem, który podkreśla obecność przyjaznych środowisku samochodów w Stanach Zjednoczonych". Na listę "Greenest Vehicles" wpisywana jest jedynie czołowa dwunastka najwyżej ocenionych przez ACEEE aut.