Ford już oferuje focusa napędzanego trzycylindrową turbodoładowaną jednostką EcoBoost o pojemności jednego litra. Kierowcy mają do wyboru wersję 100 KM lub 125 KM. W mocniejszej wcieleniu po gwałtownym wciśnięciu gazu, podobnie jak w silnikach lotniczych, włączy się funkcja overboost i wtedy moment obrotowy chwilowo wzrośnie z 170 do 200 Nm. Przyda się do wyprzedzania…

Zdaniem inżynierów ta niewielka jednostka (podobno jej blok mieści się na kartce A4) swoimi osiągami z powodzeniem może konkurować z tradycyjnym silnikiem o pojemności 1,6 l. Uważają także, że taki potencjał można porównać z wartościami uzyskiwanymi przez nowoczesne silniki Diesla.

Litrowy silnik benzynowy EcoBoost jeszcze w 2012 roku pojawi się także w modelu C-MAX, w zupełnie nowym vanie B-MAX, a także w innych modelach.

Skonstruowanie tak małego i tak bardzo oszczędnego silnika, który mimo to dysponuje tak wysoką mocą i zapewnia tyle radości z prowadzenia w samochodzie wielkości Forda Focus jeszcze kilka lat temu nie byłoby możliwe - powiedział Stephen Odell, prezes i dyrektor generalny Ford of Europe.

Co ciekawe nowy litrowy silnik EcoBoost jest kolejną jednostką, po benzynowym silniku EcoBoost o pojemności 1,6 litra i 1,6-litrowym silniku Diesel TDCi, która otrzyma dodatkowe oznaczenie "ECOnetic Technology". Taką "naklejkę" Ford rezerwuje jednostek będących liderami, bądź plasujących się w ścisłej czołówce silników w swoich segmentach rynku pod względem niskiego zużycia paliwa.

Analitycy producenta prognozują, że w 2012 roku ponad połowa sprzedanych nowych samochodów marki Ford będzie nosiła znaczek "ECOnetic Technology". Odsetek tych pojazdów powinien wzrosnąć do dwóch trzecich w roku 2013.

Co kryje się pod nazwą ECOnetic Technology? Na liście mamy aktywną żaluzję wlotu powietrza, która w automatycznie reguluje stopień otwarcia wlotu powietrza do silnika – to dla uzyskania jak najmniejszego oporu powietrza (Active Grille Shutter). Kolejne rozwiązanie to ładowanie akumulatora z odzyskiwaniem energii z hamownia. Funkcja "Eco Mode", która przy użyciu symboli graficznych w zespole wskaźników, podpowiada kierującemu jak prowadzić samochód w sposób możliwie najbardziej ekonomiczny. Sufler kierowcy, czyli sygnalizator optymalnej zmiany biegu, który wskazuje najlepszy punkt ze względu na obroty silnika, w którym należy zmienić bieg.

Dzięki tym gadżetom kierowcy mają polubić ekologiczne (ekonomiczne?)  pomysły Forda. Jak będzie? Czas pokaże czy spece od cyferek i inżynierowie skuszą użytkowników aut…