SYNC jest już na pokładzie czterech milionów samochodów w Stanach Zjednoczonych. Ludzie z Forda są przekonani, że wprowadzając to rozwiązanie na rynek europejski zbliżą się do osiągnięcia zakładanego celu 13 milionów użytkowników systemu na całym świecie do roku 2015. Do tego czasu po europejskich drogach powinno się już poruszać ponad 3,5 miliona samochodów z SYNC.

Reklama

Jak działa to rozwiązanie? Kluczowym ogniwem systemu komunikacji SYNC jest funkcja Emergency Assistance, która zaraz po wypadku umożliwia powiadomienie o zaistniałej sytuacji lokalnych operatorów służb ratowniczych w języku odpowiednim dla danego regionu. Proces ustanawiania połączenia z numerem ratunkowym inicjuje aktywacja poduszki powietrznej lub odcięcie pompy paliwowej. Wstępna wiadomość głosowa przekazywana jest operatorowi za pośrednictwem systemu Bluetooth telefonu komórkowego kierowcy.

Inne / Tim Bishop

SYNC odczytuje również na głos SMS-y wpływające z kompatybilnych telefonów komórkowych. System współpracuje z odtwarzaczami cyfrowymi, w tym urządzeniami takimi jak iPod-y czy napędy USB typu flash, aktualizuje automatycznie dane telefoniczne, a pliki audio przegląda według gatunku muzyki, wykonawcy, albumu, utworu i listy nagrań, reagując na proste polecenia głosowe. Port USB pozwala również na wprowadzenie ulepszeń do oprogramowania umożliwiających udoskonalanie całego systemu.

System będzie początkowo obsługiwał język angielski, francuski, hiszpański, portugalski, niemiecki, włoski, turecki, holenderski i rosyjski. Użytkownicy będą też mogli wydawać proste polecenia głosowe, jak na przykład "zadzwoń do" (nazwa kontaktu) lub "odtwórz" (nazwa utworu lub artysty).