Firmy ubezpieczeniowe będą wymieniać się informacjami o wypadkach spowodowanych przez klientów. Jeden zintegrowany system danych umożliwi sprawdzenie, czy zniżki za bezszkodową jazdę deklarowane przy zakupie polis komunikacyjnych OC są zasadne. Z szacunków towarzystw wynika, że 10 proc. klientów oszukuje, by taniej nabyć ubezpieczenie.

Reklama

Do tej pory ubezpieczyciele także mogli sprawdzić kierowcę, ale było to trudne. Trzeba było prosić inne firmy o sprawdzenie, czy w ich bazie nie figuruje konkretna osoba, czy i jaki spowodowała wypadek. W sukurs branży przyszedł Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), który stworzył bazę danych o kolizjach i ich sprawcach. Aleksandra Biały z UFG ma nadzieję, że już w styczniu fundusz podpisze umowy z ubezpieczycielami i da im wgląd do swoich zasobów. Firma będzie mogła zapytać fundusz, czy kierowcy należą się zniżki.

UFG testował system przez ostatnie 10 miesięcy. Informacje otrzymywało dziesięć towarzystw. Szybko na jaw zaczęły wychodzić fałszywe zeznania kierowców. Z szacunków ubezpieczycieli wynika, że średnio płacili oni o 30 proc. mniej, niż wynikałoby to ze stawek skalkulowanych na podstawie ich prawdziwej historii jazdy.

Ubezpieczyciele deklarują, że nie będą karać oszustów. Zażądają jednak pokrycia różnicy w cenie ubezpieczenia. Zyskają w ten sposób od 100 do 300 mln zł rocznie. Grzegorz Anczewski, dyrektor pionu technicznego w Link4, twierdzi, że dzięki kontroli zniżek zyskają uczciwi kierowcy jeżdżący bezpiecznie. Ominie ich fala podwyżek cen polis komunikacyjnych. Po kilku latach cenowej wojny wszyscy ubezpieczyciele zdecydowali się na podniesienie stawek o ok. 20 proc.

– Dzięki weryfikacji zniżek będziemy mogli precyzyjnie dopasować cenę do ryzyka związanego z kierowcą. Klient zyska pewność, że płaci za siebie, a nie za innych, bardziej szkodowych kierowców – mówi Grzegorz Anczewski.

Reklama

Baza danych to nie koniec uszczelniania rynku komunikacyjnego. Jak deklaruje Elżbieta Wanat-Połeć, prezes UFG, w przyszłym roku ubezpieczyciele dostaną kolejne narzędzia. Będą mogli sprawdzić, jakie zniżki przysługują kierowcy, już w trakcie wykupywania polisy.