W pierwszej połowie 2010 roku znajdowaliśmy się w fazie restrukturyzacji oraz rebrandingu. Był to kosztowny dla nas proces. Druga połowa roku przyniosła znaczną poprawę – ponownie zaczęliśmy rosnąć. Także początek tego roku jest dla nas satysfakcjonujący.

Reklama

Czy Link4 na koniec ubiegłego roku było rentowne?

Ze względu na politykę informacyjną RSA nie mogę odpowiedzieć na to pytanie. Mogę jednak powiedzieć, że sytuacja Link4 na koniec 2010 r. była o wiele lepsza niż ta, którą zastaliśmy w 2009 r.

W listopadzie z Link4 pożegnał się prezes Adam Horosz. Kiedy spółka będzie miała nowego szefa?

Nie chcemy się nadmiernie spieszyć. Możliwe, że zajmie nam to jeszcze dwa lub trzy miesiące. Link4 ma obecnie świetny zespół zarządzający. W ciągu dwóch lat obecności wzmocniliśmy kadrę zarządzającą. Do Link4 dołączyli także doświadczeni menedżerowie z rynku. Chodzi m.in. o Lidię Fido, która wcześniej pracowała w Amplico Life, czy też Marcina Niewiadomskiego, którzy przyszedł do nas z Provident Polska.

O ile w tym roku urośnie Link4?

Reklama

Byłbym rozczarowany, gdyby wzrost Link4 w tym roku okazał się mniejszy niż 15 – 20 proc.

Czy RSA wykorzysta Link4 do szerszej ekspansji na polski rynek?

Od początku swojej obecności w Polsce RSA przyjęła strategię inwestowania w direct. Link4 jest w Polsce znaną i rozpoznawalną marką, dlatego chcemy ją rozwijać. Kluczowy dla naszego biznesu jest directowy model sprzedaży i obsługi klienta. Mamy w nim przewagę konkurencyjną, która wynika nie tylko z marki, lecz także z kompetencji firmy oraz z naszej polityki cenowej. Te wszystkie elementy chcemy wykorzystać do dalszego rozwoju Link4. Inne kanały sprzedaży, takie jak np. współpraca z bankami, są i będą tylko uzupełnieniem naszego podstawowego kanału dystrybucji, czyli internetu i telefonu.

W ubiegłym roku nawiązaliście współpracę w zakresie sprzedaży ubezpieczeń z instytucjami finansowymi. Czy rozmawiacie z innymi bankami na temat sprzedaży ubezpieczeń za ich pośrednictwem?

Nie jest sekretem, że szukamy okazji, by rozszerzyć sieć naszych partnerów o nowe instytucje finansowe. Oceniam, że jakość naszych usług oraz ich poziom cenowy będzie dla nich atrakcyjny. RSA na rynku globalnym stawia na mocną współpracę z partnerami finansowymi w zakresie bancassurance. Chcemy to doświadczenie wykorzystać w Polsce.

Czy w tym roku chcecie wprowadzić do oferty Link4 nowe produkty?

Szukamy możliwości rozwoju naszych produktów, które obecnie znajdują się w naszej ofercie. Mamy dobre ubezpieczenia komunikacyjne, mieszkaniowe oraz turystyczne i chcemy się skoncentrować na ich dalszym rozwijaniu. Ostatnio odświeżyliśmy naszą ofertę mieszkaniową, która pozwala na elastyczne dopasowanie pakietu ochronnego pod oczekiwania konkretnego klienta. Obecnie pracujemy nad rozwojem produktu auto-casco. Chodzi o wprowadzenie takich zmian, by nasze AC było lepiej dopasowane do oczekiwań klientów oraz do reprezentowanych przez nich indywidualnych poziomów ryzyka.