Grupa działała przez ostatnie dwa lata, głównie na Śląsku i w województwach ościennych, ale ma też na koncie przestępstwa poza granicami kraju - w Austrii.

Jedną z metod działania złodziei były kradzieże luksusowych aut z parkingów przy krytych pływalniach. "Przestępcy obserwowali pojazdy wjeżdżające na parking, a następnie udawali się za właścicielem auta i ustalali szafkę ubraniową na basenie, w której pokrzywdzony zostawił kluczyki. Po włamaniu do szafki i kradzieży oryginalnych kluczyków oraz dokumentów przestępcy kradli samochód" - powiedziała PAP aspirant Aneta Orman z zespołu prasowego śląskiej policji.

W ten sposób złodzieje ukradli np. bmw X5, audi A6, lexusa oraz volkswagena passata. Łącznie - jak policzyli prowadzący śledztwo - członkowie gangu ukradli 98 samochodów. Włamywali się nie tylko do aut, ale też obiektów handlowych - wynika z ustaleń śledztwa.

Mężczyźni zatrzymani przez zwalczających przestępczość samochodową policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach mają od 21 do 38 lat. To mieszkańcy województwa śląskiego.

Przedstawiono im łącznie 120 zarzutów - kradzieży z włamaniem, paserstwa, oszustw oraz zniszczenia mienia. Za te przestępstwa mogą trafić za kratki nawet na 10 lat. Funkcjonariusze odzyskali skradzione samochody o łącznej wartości ponad 200 tys. zł.