Niski kurs złotego sprawia, że kierowcy odwiedzają stacje paliw z coraz większym niepokojem. Ceny oleju napędowego i benzyny niebezpiecznie zbliżają się do granicy 5 zł za litr i nic nie wskazuje na to, by przed zbliżającym się sezonem wakacyjnym ten trend mógł ulec zmianie. Niekorzystna sytuacja na rynku finansowym powoduje jednak, że coraz większą popularnością znów cieszą się instalacje gazowe. Średnia cena lita gazu nie przekracza bowiem 2,2 zł. Ten rodzaj paliwa jest więc już dwukrotnie tańszy nie tylko od benzyny PB 95, ale i od oleju napędowego. Z tego względu warsztaty montujące w samochodach instalacje gazowe znów oblegane są przez klientów.

Czy instalacja LPG to dobra inwestycja? Jak wynika z analiz rynku przeprowadzanych przez platformę doradczą chcekupicauto.pl, średni deklarowany przez kupujących czas eksploatacji pojazdu wynosi 35 miesięcy, czyli niespełna trzy lata. Zdecydowana większość Polaków (aż 76 proc.) zamierza wydać na swój przyszły samochód kwotę nie większą niż 20 tysięcy złotych.

>>>Uwaga! Gaz w samochodzie

Inwestycja w średniej klasy instalację gazową (wtrysk gazu) to koszt od 3 do 6 tysięcy złotych w zależności od jakości instalacji i rodzaju jednostki napędowej (ilość cylindrów). Ile czasu upłynie zanim taki wydatek się zwróci?Kiedy wydatek na instalację LPG się zwróci? - czytaj dalej>>>


Większość internautów szukających samochodu używanego deklarowała, że ich miesięczne przebiegi nie przekraczają 1200 km. Oznacza to, że rocznie przeciętnie przejeżdżamy niecałe 15 tysięcy km. Przy obecnych cenach paliw roczne utrzymanie (ograniczając się jedynie do ceny paliwa) samochodu z silnikiem benzynowym zużywającego średnio 8,5 l benzyny na 100 km kosztować będzie około 5700 zł.

Ten sam samochód wyposażony w instalację gazową zużywać będzie około 10 l LPG na 100 km. Roczny koszt utrzymania wyniesie więc około 3200 zł. Po odjęciu kosztów związanych z przeglądami rejestracyjnymi okaże się, że w ciągu pierwszego roku "zaoszczędzimy" na paliwie 2500 zł - wyliczają analitycy platformy chcekupicauto.pl.

>>>CNG, LPG czy olej roślinny?Kiedy wydatek na instalację LPG się zwróci? - czytaj dalej>>>


Dlatego zdaniem ludzi z platformy doradczej chcekupicauto.pl można przyjąć, że koszt zamontowania w samochodzie instalacji LPG zwróci się po drugim roku eksploatacji. Na realne oszczędności liczyć możemy jednak dopiero w trzecim roku, czyli wówczas, gdy zaczynamy się już rozglądać za kolejnym autem. Trzeci rok eksploatacji przyniesie pierwsze wymierne oszczędności w wysokości około 3 tys. zł. Pamiętajmy jednak, że wbrew zapewnieniom producentów instalacja LPG wymaga od właściciela troskliwej opieki. Bardzo dbać trzeba nie tylko o filtr gazu, ale również o filtr powietrza, a także o kondycję układu zapłonowego (przewody, świece).

>>>Sprawdź silnik w aucie z LPGKiedy wydatek na instalację LPG się zwróci? - czytaj dalej>>>


Niedbalstwo i niewiedza kierowców często skutkuje również awariami układu paliwowego (zatarcie pompy paliwa). Po odjęciu kosztów związanych z częstszymi wymianami przewodów, świec, filtrów i olejów okaże się więc, że w trzyletnim rozrachunku instalacja gazowa przyniesie realne oszczędności w wysokości około 2500 zł. Biorąc pod uwagę zakładany okres 36 miesięcy eksploatacji okaże się, że dokładając sobie obowiązków (częstsze przeglądy) miesięcznie oszczędzamy... 55 złotych.