W badaniu analizowano spółki wyróżniające się wielkością przychodów, zyskownością lub uznawane przez Polaków za cenione marki. O poszczególnych firmach zebrano wszelkie dostępne informacje - zarówno finansowe, jak i strategiczne. Na tej podstawie dokonano wyceny...

Fiat Auto Poland zajął pierwsze miejsce w rankingu 100 Najcenniejszych Firm w Polsce w roku 2009 w branży motoryzacyjnej. Wartość Fiat Auto Poland - najcenniejszego przedsiębiorstwa w branży motoryzacyjnej - eksperci Newsweeka i firmy konsultingowej A.T. Kearney wycenili na 10 899 000 000 zł.

"Obecna pozycja Fiat Auto Poland w polskiej gospodarce została osiągnięta dzięki dobremu projektowaniu samochodów (zarówno Panda jak i 500 otrzymały prestiżowe tytuły Car of the Year), bardzo nowoczesnym technologiom i profesjonalnej kadrze. To dzięki ich umiejętnościom i poczynionym inwestycjom - samochody produkowane w Fiat Auto Poland są tak cenione przez klientów. Ubiegły rok był rekordowy w historii naszej fabryki i będzie trudny do powtórzenia, chociaż początek tego roku był dobry, z 12-15 proc. wzrostem produkcji." - powiedział Enrico Pavoni, prezes Fiat Auto PolandOto najcenniejsza firma w Polsce - czytaj dalej>>>


Z danych wynika, że Fiat Auto Poland wyprodukował w 2009 roku rekordową ilość 605 797 samochodów, z tego 97,3 proc. na eksport a na koniec ubiegłego roku zatrudniał 6422 osób. Przychody ze sprzedaży zamknęły się kwotą 19,55 mld zł., zaś wartość eksportu wyniosła 14,85 mld zł.

"Produkowane w tyskim zakładzie Fiat Auto Poland samochody jak Fiat 500 czy Fiat Panda jeżdżą po drogach 68 państw na świecie, a w rankingach jakości, niezawodności i ekonomii w eksploatacji zajmują czołowe miejsca w swojej klasie. Zakład w Tychach zalicza się do najlepszych w światowym przemyśle samochodowym m.in. w lipcu 2009 roku tyski zakład Fiat Group Automobiles ponownie otrzymał prawo do prestiżowego tytułu przedsiębiorstw <Word Class Manufacturing>, tj. posiadających i stosujących najlepsze i najskuteczniejsze metody zarządzania systemem produkcji w skali światowej. Fiat Auto Poland jest największym przedsiębiorstwem przemysłu motoryzacyjnego w kraju i największym eksporterem w polskiej gospodarce.” - skomentował dziennikowi.pl Bogusław Cieślar, szef biura prasowego Fiat Auto Poland.