Ranking najlepszych samochodów używanych minionego dziesięciolecia ogłosili eksperci z brytyjskiej firmy CUP zajmującej się badaniem rynku aut nowych i tych z drugiej ręki. Kryteria oceny obejmowały koszty, własności praktyczne, reputację, trwałość, niezawodność, popularność i wpływ na poprawę jakości w całej branży motoryzacyjnej.

>>>Najlepsze i najgorsze auta świata

Najlepszym autem używanym dekady został ford focus, który okazał się lepszy niż vw golf - dotychczasowy lider. Zresztą kompakt Forda wygrał też swoją klasę. W uzasadnieniu werdyktu czytamy - "Focus spełni wymagania każdego kierowcy, który poszukuje pięciomiejscowego auta rodzinnego. Oferuje wysoką jakość za rozsądne pieniądze, komfort, trwałość, niezawodność, bezpieczeństwo, tanią eksploatację, funkcjonalność i styl."

>>>Zobacz, które auta używane się nie psują

Ranking wyłonił też producenta, którego auta w ciągu 10 lat najbardziej poprawiły się pod względem jakości - zwycięzcą tej klasyfikacji został Seat. "Odmieniona ibiza zapowiedziała rewolucję w projektowaniu. Altea przywiozła bardziej wyrazisty styl. Jednak to było ledwie wprowadzenie - pojawił się leon, który zasygnalizował pełną reorganizację marki. Obecnie używany Seat to auto bardzo poszukiwane przez ludzi, którym zależy na tym by jeździć czymś ciekawym. Od zera do bohatera i to w zaledwie 10 lat. Seat uczciwie zapracował na pierwszą lokatę." - to cytat z podsumowania wyników badań.

Oto lista najlepszych aut dziesięciolecia:

- samochód dekady i zwycięzca wśród używanych aut kompaktowych: Ford Focus 1998-2005

- maluch - Ford Ka 1996-2008

- samochód klasy średniej - Volkswagen Passat 1996-2005

- samochód dla menedżera - Audi A3 2003-2008

- luksusowy samochód - BMW X5 2000-2006

- producent, którego samochody najbardziej poprawiły jakość - Seat