Opel zdecydował się na rewolucję pod maską swoich samochodów. Jednostki napędowe, które znałeś do tej pory zastąpią trzy zupełnie nowe rodziny silników benzynowych i wysokoprężnych. Produkcja w węgierskiej fabryce rozpocznie się pod koniec 2012 roku.

W ciągu zaledwie 12 miesięcy zamierzamy wprowadzić na rynek trzy zupełnie nowe generacje silników. To obrazuje tempo, w jakim wprowadzamy nowe produkty - mówi Karl-Friedrich Stracke, prezes Opla.

Pierwszy z nowo wprowadzanych silników to czterocylindrowa turbo benzynowa jednostka 1.6 l zasilana w technice bezpośredniego wtrysku paliwa i wyposażona w system start/stop. Jak ujawnia producent nowy silnik SIDI (spark ignition direct injection - zapłon iskrowy z wtryskiem bezpośrednim) ECOTEC będzie dostępny w odmianach o różnej mocy i montowany w kilku liniach pojazdów. 

Zdaniem twórców nowej serii oplowskich silników kierowcy mogą liczyć na płynne przyspieszenie, moc, niski poziom emisji hałasu i niewielkie zużycie paliwa. Maksymalny moment obrotowy nowej jednostki wynosi 300 Nm (dostępny już przy 1700 obr./min) - to oznacza, że użytkownik tak napędzanego opla dostaje 187,5 Nm z jednego litra pojemności. Moc maksymalna 200 KM osiągana jest przy 4700 obr./min. W porównaniu z turbodoładowanym benzynowym silnikiem 1.6 poprzedniej generacji zużycie paliwa i emisja CO2 spadły o 13 proc.

Nasz nowy silnik 1.6 z bezpośrednim wtryskiem paliwa to prawdziwy gigant pod względem momentu obrotowego - wyjaśnia Thomas Johnen, dyrektor ds. silników benzynowych.

Przypominamy, że pierwszy silnik Opla z zapłonem iskrowym i bezpośrednim wtryskiem paliwa, czyli "2.2 ECOTEC direct" o mocy 155 KM, zadebiutował w oplach signum i vectra w 2003 roku. Później był on montowany także w zafirach i astrach. W 2007 roku pojawiła się pierwsza wersja GT z turbodoładowaną jednostką benzynową z bezpośrednim wtryskiem paliwa (2.0/264 KM).

Rok później silnik ten trafił pod maskę insignii i był dostępny w dwóch wariantach: 220 KM i 250 KM. Nowa astra OPC będzie napędzana najnowszą wersją tej jednostki, rozwijającą moc 280 KM.