Fabryka w miejscowości Legnickie Pole będzie czwartą lokalizacją Lear Corporation w Polsce. Obecnie działają trzy zakłady: największy - w Tychach, a także w Mielcu i Jarosławiu, zatrudniające łącznie ponad 6 tys. pracowników.

Nieoficjalne informacje o tym, że amerykański Lear - jeden z wiodących producentów elementów wyposażenia wnętrz samochodów - zamierza otworzyć zakład w Legnickim Polu pojawiały się w ostatnich tygodniach w prasie. Teraz spółka potwierdziła je w komunikacie, zamieszczonym na swojej stronie internetowej.

Obecnie trwa rekrutacja na kluczowe stanowiska nowej organizacji, a niebawem rozpocznie się również nabór pozostałych pracowników oraz ich szkolenie. Docelowo w zakładzie będzie zatrudnionych kilkaset osób - czytamy w informacji Lear Corporation Poland II.

Osiągnięcie pełnej zdolności produkcyjnej fabryki planowane jest na koniec 2014 r. Wytwarzane w nowym zakładzie komponenty będą dostarczane do wielu zakładów Lear'a w całej Europie, m.in. w Czechach, Francji, Hiszpanii, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Zakład ma działać w zaadaptowanej na jego potrzeby hali, gdzie w przeszłości swoją produkcję miała uruchomić firma Lenovo. Tamtej inwestycji jednak zaniechano; od kilku lat hala stała pusta i niszczała.

Według informacji podanych przez przedstawicieli gminy Legnickie Pole, do potrzeb nowego inwestora halę zaadaptuje i wyremontuje firma Panattoni Europe, która ma duże doświadczenie w dopasowywaniu wielofunkcyjnych budynków magazynowych do zróżnicowanych potrzeb.

Samorządowcy cieszą się z inwestycji Lear Corporation.

Czekaliśmy na tę decyzję od kilku tygodni. Wiedzieliśmy, że rozmowy z inwestorem są bardzo zaawansowane, ale nie mogliśmy o tym informować, gdyż taka była prośba kierownictwa Lear'a oraz wykonawcy hali, Panattoni Europe - powiedział wójt gminy Legnickie Pole Aleksander Kostuń, cytowany na stronie internetowej urzędu.

Lear nie podał wartości inwestycji w Legnickim Polu.

Lear Corporation jest jednym z wiodących producentów elementów wyposażenia wnętrz samochodów. Siedziba koncernu znajduje się w Southfield w amerykańskim stanie Michigan.

Firma ma 207 lokalizacji w 35 krajach na świecie i zatrudnia aktualnie ok. 100 tys. pracowników. Lear jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Nowym Jorku.