Niebawem już nie zatankujesz na Statoil. Norweski koncern sprzedał swoje stacje benzynowe w Polsce, Norwegii, Rosji i krajach nadbałtyckich kanadyjskiej spółce Alimentation Couche-Tard (ACT). - Kwota transakcji to 2,8 mld dolarów - powiedziała nam Antoniewicz-Sas.

Reklama

Przypominamy, że decyzję o sprzedaży stacji benzynowych nad Wisłą, kontrolowany przez norweski rząd koncern Statoil, podjął jeszcze w 2012 roku. W maju 2017 roku paliwowy gigant postawi ostatni krok w procesie opuszczania polskiego rynku.

Formalnie norweska firma w Polsce jest nieobecna od 1 kwietnia 2016 roku - nastąpiła zmiana nazwy spółki ze Statoil Fuel&Retail Polska na Circle K Polska Sp. z o.o. Nowa nazwa pojawiała się na paragonach, fakturach czy innych dokumentach, które odbierali kierowcy po tankowaniu czy zakupach.

Alimentation Couche-Tard prowadzi blisko 15 tys. stacji paliw i sklepów typu convenience przy stacjach oraz zatrudnia ponad 100 tys. pracowników na całym świecie. Jednak trzon biznesu znajduje się w USA i Kanadzie.

Circle K to największa marka firmy Couche-Tard. Logo Widnieje dziś na tysiącach sklepów i stacji paliw w 14 krajach na świecie i jest najlepiej pozycjonowaną marką grupy ACT.

- Zmiana nazwy nie będzie miała wpływu na obowiązujące umowy z klientami, partnerami, czy dostawcami firmy - podkreśliła Antoniewicz-Sas.

Media

Wiadomo, że kanadyjska firma już w 2016 roku zmieniła markę na 100 stacjach w Norwegii oraz takiej samej liczbie obiektów w Szwecji.

Statoil w Polsce jest obecny od 1992 roku, a pierwsza stacja została otwarta w 1993 roku w Zakroczymiu. Do dziś pod tym szyldem działa ponad 350 obiektów w około 200 miastach.

Ze Statoil związana jest też chyba już kultowa reklama z Babcią Jadzią :)