Jak poinformował płocki koncern, dwa nowoczesne samochody laboratoryjne zostały przekazane w ramach współdziałania pomiędzy tą spółką a Krajową Administracją Skarbową, którego celem jest "eliminowanie takich zjawisk, jak unikanie płacenia podatków i wyłudzenia nienależnych środków przez uczestników rynku obrotu paliwami".

Reklama

PKN Orlen wyjaśnił, iż mobilne laboratoria dysponują sprzętem pozwalającym na badanie najważniejszych parametrów ropy naftowej, biopaliw i biokomponentów takich jak gęstość, prężność par, zawartość siarki czy temperatura zapłonu.

- Uczciwa konkurencja jest istotna dla wszystkich gałęzi gospodarki, jednak dla branży paliwowej, szczególnie narażonej na występowanie szarej strefy, ma znaczenie fundamentalne. Cieszymy się zatem, że do katalogu rządowych działań regulacyjnych, mających na celu eliminację tych nieprawidłowości, mamy możliwość dodać także swoją wiedzę i doświadczenie - powiedział prezes PKN Orlen Wojciech Jasiński, cytowany w komunikacie płockiego koncernu.

Według PKN Orlen, "użycie specjalistycznych urządzeń podczas bieżących kontroli wesprze egzekucję przepisów o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów, umożliwiając wstępną weryfikację tego, czy badane paliwa są zgodne z dokumentami przewozowymi". Jak podkreśliła spółka, praca mobilnych laboratoriów "przyczyni się to do skuteczniejszej eliminacji z rynku paliw oraz biokomponentów pochodzących z nielegalnych źródeł".

Informując pod koniec kwietnia o rekordowym w historii PKN Orlen wyniku EBITDA LIFO za pierwszy kwartał, który wyniósł tam za pierwsze trzy miesiące tego roku 2,3 mld zł, spółka przyznała, że jest to m.in. efekt ograniczania "szarej strefy" w obrocie paliwami. Jak podał wówczas płocki koncern, w pierwszym kwartale tego roku sprzedaż produkowanego tam oleju napędowego oraz benzyny wzrosła w Polsce odpowiednio o 42 proc. i 11 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

W kontekście regulacji ograniczających "szarą strefę" paliwową wiceprezes PKN Orlen ds. finansowych Sławomir Jędrzejczyk zwrócił wtedy uwagę na dane dotyczące wzrostu w pierwszym kwartale tego roku konsumpcji oleju napędowego w Polsce o kilkanaście procent. "To rzeczywiście są bardzo dobre wskaźniki, bardzo dobra sprzedaż. Wierzymy, że dalej ta walka z +szarą strefą+ będzie skuteczna" - oświadczył.