Średni koszt wybudowania kilometra autostrady w Polsce wynosi 9,6 mln euro. To nieco poniżej europejskiej średniej wynoszącej 10 mln euro za kilometr – wynika z danych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Wyliczenia odnoszące się do Polski to realna, średnia cena wynikająca z podpisanych umów z wykonawcami autostrad.

Drożej od nas drogi budują m.in. Holandia (50 mln euro za kilometr), Norwegia (18 mln euro), Austria (12,87 mln euro) i Węgry (11,87 mln euro).

Ale jest też sporo krajów, które budują taniej - np. Czechy (8,86 mln euro), Niemcy (8,24 mln euro), Słowenia (7,29 mln euro) czy Litwa (4 mln euro).

Koszty budowy poszczególnych autostrad różnią się w zależności od m.in. ukształtowania terenu i gęstości zabudowy – tłumaczy GDDKiA.

W Austrii cena za kilometr dochodzi czasami nawet do 100 mln euro. Jednak tam często pojawia się konieczność wybudowania tuneli w górach. Z kolei w Niemczech każdy z 3,2 km autostradowej obwodnicy Berlina kosztował 131 mln euro.

Polskie ceny też bywają zróżnicowane. Wyższy od średniej koszt budowy np. 6-kilometrowego odcinka autostrady A1 Maciejów – Sośnica wynika z tego, że na połowie jego długości wybudowano aż 13 obiektów inżynierskich.