Środa to pierwszy dzień wydłużonego weekendu związanego z Dniem Wszystkich Świętych. Od tego dnia trwa policyjna akcja "Znicz 2012". Więcej funkcjonariuszy jest m.in. na drogach krajowych, wyjazdowych z miast i w okolicach cmentarzy. Kontrolowana jest prędkość, trzeźwość kierowców i stan techniczny aut. Policjanci szczególną uwagę zwracają na to, czy dzieci są przewożone w fotelikach, a wszyscy pasażerowie mają zapięte pasy oraz czy pojazdy nie są przeładowane.

Reklama

Jak poinformował w czwartek PAP nadkom. Robert Horosz z Komendy Głównej Policji, w środę odnotowano na drogach dziewięć ofiar śmiertelnych i 157 rannych. Tego dnia doszło do 128 wypadków. Policjanci zatrzymali również 286 nietrzeźwych kierowców.

Policjanci apelują, by raczej unikać wyjazdów na cmentarze samochodami. Jeżeli ktoś mieszka na wsi lub w małej miejscowości i do cmentarza ma blisko, gorąca prośba, by zrobić sobie spacer. Jeżeli ktoś mieszka w większym mieście, lepiej skorzystać z komunikacji miejskiej - powiedział PAP Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Zwrócił też uwagę, że słoneczna pogoda może zachęcać kierowców, by przyspieszyć. Pamiętajmy o tym, że listopadzie mają prawo być śliskie i takimi są - zwłaszcza nad ranem, w nocy, w pobliżu obszarów zalesionych, zbiorników wodnych, na przejściach dla pieszych i na wzniesieniach. Jezdnia czarna w listopadzie nie oznacza, że ta jezdnia nie jest śliska" - powiedział Konkolewski.

Przypomniał, że jak co roku ciężko będzie kierowcom dojechać bezpośrednio do cmentarza i znaleźć tam miejsce do parkowania. W rejonie wielu cmentarzy organizacja ruchu jest zmieniona, a strumieniem pojazdów kierują policjanci. Trzeba pamiętać o tym, że polecenia podawane przez policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od świateł, znaków drogowych, norm kodeksu drogowego. Naprawdę nie będzie czasu, żeby wdawać się w polemikę i tłumaczyć kierowcy, dlaczego dana droga jest zamknięta - powiedział Konkolewski.

Reklama

Wszystkim pieszym, kierowcom i pasażerom, zwłaszcza w sobotę i niedzielę, kiedy będą trwały powroty do domów, dedykuję hasło "nie zabijaj i sam nie daj zabić się na drodze+" - podkreślił Konkolewski. Zaapelował też do pieszych, by nosili elementy odblaskowe, a do pasażerów - by zwracali uwagę kierowcom, jeśli w sposób jaskrawy łamią przepisy.

Tegoroczna akcja "Znicz" rozpoczęła się w środę i potrwa do niedzieli. Bierze w niej udział ok. 10 tys. funkcjonariuszy wspieranych przez 700 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej. Policjanci jak zwykle apelują do kierowców o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.